Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

To kolejny problem Polskiego Ładu. Jest tam kusząca i ryzykowna opcja

19
Podziel się:

Przedsiębiorcy uciekają w ryczałt, by zaoszczędzić na podatku i składkach. Łatwo jednak pomylić stawki, a potem trzeba będzie dopłacać — pisze "Rzeczpospolita".

To kolejny problem Polskiego Ładu. Jest tam kusząca i ryzykowna opcja
Wielu przedsiębiorców nie wie, jaką stawkę zastosować. Rząd zapowiada uproszczenie, ale od 2023 r. - pisze "Rz" (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Jak czytamy, po wprowadzeniu Polskiego Ładu przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Kusić ma prosta ewidencja, niskie stawki, a także określona kwotowo składka zdrowotna.

"Rz" zwraca uwagę, że jest tutaj jednak pewna pułapka i łatwo o błąd, czego efektem może być konieczność dopłaty podatku. - Ryczałt to wbrew pozorom nie zawsze najprostsze rozwiązanie – mówi gazecie Grzegorz Grochowina z KPMG w Polsce.

Zobacz także: Składka zdrowotna a Polski Ład. Dlaczego lepiej opłacić ją do końca grudnia?

Polski Ład. Problem z ryczałtem

Dziennik wyjaśnia, że ryczałt może być dobrym wyborem, ale pod warunkiem, że przedsiębiorca nie jest VAT-owcem i rozlicza się jedną stawką. "W praktyce może jednak płacić nawet kilka różnych. Konrad Piłat, doradca podatkowy w kancelarii KNDP, ostrzega, że ryczałtowiec zapłaci podatek także wtedy, gdy poniesie stratę. Jeśli istnieje takie ryzyko, warto rozważyć inne formy opodatkowania" - pisze dziennik.

Problem dostrzega Ministerstwo Finansów. Na jego rozwiązanie trzeba jednak trochę poczekać. "Wiceminister Jan Sarnowski zapowiadał w rozmowie z "Rzeczpospolitą" z 28 grudnia 2021 r., że zmiany mają wejść w życie w 2023 r." - poinformował dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Nie
2 lata temu
Skurczysyny zabrali mi mozliwosc wspolnego rozliczania z dziecmi, w tamtym roku zmarl mąż i zostałam sama z dwojka nieletnich dzieci, nie dosc, ze rachunki rosna to jeszcze zabrali mi kwote zmiejszajaca podatek, co jeszcze!!! Ochlap 1500 niczego nie zalatwia!
Emeryt
2 lata temu
Zabrali emerytom ich ciężko odłożone pieniądze. To bezprawie. To się skończy rewolucją
Jurek
2 lata temu
Muszę poprosić pracodawcę o nie podnoszenie pensji
emerytka
2 lata temu
Proste podatki świadczą o mądrości rządzących. W Polsce po wprowadzeniu polskiemu bezładu jeszcze bardziej zostały zagmatwane. Szkoda, że liczy się tylko kiełbasa wyborcza a nie dobro ojczyzny. W PRL jednym zabierali aby dać innym a co robią teraz. Po co było walczyć z komunizmem?
Mariusz
2 lata temu
Rodzi sie pytanie ile to wszystko będzie kosztować czy 5mln 6 mln czy może 15 mln