Wybory parlamentarne odbędą się w Polsce już 15 października. Dlatego największe partie, które wystawiły swoje komitety w kraju, zorganizowały konwencje. Ma ją za sobą i Trzecia Droga, czyli koalicja, którą tworzą Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050. Na marginesie - pod tym linkiem znajdziecie Państwo szczegółowe rozłożenie kosztów obietnic wszystkich największych partii politycznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obietnice wyborcze. Trzecia droga przedstawiła program
Przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia oraz prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz swoje postulaty zaprezentowali w sobotę 9 września w Warszawie. Opisywało je hasło wyborcze: "Gospodarka, do przodu!"
Trzecia Droga wie, że dobrobyt bierze się z wiedzy, edukacji i finalnie z pracy. To nasze wspólne wartości. Będziemy je akcentować. Chcemy odpowiadać za gospodarkę. Postawimy na przedsiębiorców, pracowników, rzemieślników i rolników - mówił ze sceny lider ludowców.
Liderzy Trzeciej Drogi chcą m.in. częściowego zniesienia zakazu handlu w niedziele. - Sami potrafimy sobie zorganizować niedziele, tak, żeby było po ludzku i po Bożemu - argumentował lider Polski 2050. Jego zdaniem dwie niedziele w miesiącu powinny być handlowe, "ale przy poszanowaniu praw pracowniczych".
Liderzy opozycyjnej koalicji chcą też przywrócić możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku. Taka możliwość istniała przed wprowadzeniem Polskiego Ładu. Wraz z reformą podatków składkę podniesiono (wynosi 9 proc.). A przez brak możliwości odliczenia można ją uznać za podatek.
Trzecia Droga chce też intensywnej transformacji energetycznej. Chce, by Polska postawiła na zieloną energię. Rewolucja, zdaniem liderem TD, ma być koniecznością.
Rodzinny PIT zamiast "800 Plus"
Koalicja ma też pomysł na problemy z dostępem do mieszkań. Chce, by na cele mieszkaniowe można było przeznaczać więcej terenów komunalnych. I zwiększyć przez to budowę tanich mieszkań pod wynajem.
Nowością, która ma być odpowiedzią na 800 Plus, jest "Rodzinny PIT". Zamiast comiesięcznego świadczenia na każde dziecko, ugrupowanie oferuje zmniejszenie podatku dla rodzin wielodzietnych. Ma to zachęcić do zakładania rodzin i ich powiększania.
Eksperci Forum Obywatelskiego podsumowali koszt obietnic Trzeciej Drogi na 126,4 mld zł. Najkosztowniejsze rozwiązania to te zapowiedziane przed sobotnią konwencją. Przeznaczenie 6 proc. PKB na służbę zdrowia ma kosztować 46,5 mld, a 6 PKB na oświatę 30,2 mld zł. I właśnie te dwie propozycje są najdroższe.