Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Upadłość konsumencka. Przybywa bankrutów, szykuje się rekordowy rok

Właśnie padł miesięczny rekord upadłości konsumenckich w Polsce. Przybywa bankrutów, rośnie świadomość czy może sądy są coraz bardziej pobłażliwe?

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rośnie liczba upadłości konsumenckich. Kolejny rekordowy miesiąc.

W lipcu sądy ogłosiły upadłość aż 1,5 tys. osób fizycznych. To miesięczny rekord wszech czasów i zapowiedź rekordowego roku - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Co ciekawe, poprzedni rekord padł... w czerwcu, było to 1,1 upadłości konsumenckich. Długo się nie utrzymał, bo już miesiąc później sądy w Polsce ogłosiły niewypłacalność aż 1546 osób fizycznych. Dla porównania: w całym 2015 r. upadło 2,1 tys. konsumentów.

Łącznie w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2020 r. ogłoszono upadłość 5,5 tys. osób fizycznych, to tyle samo, ile zbankrutowało w całym 2017 r. To jednak nie tak, że zamrożenie gospodarki związane z pandemią koronawirusa przyczyniła się do fali upadłości.

Obejrzyj: Upadłość konsumencka. "To nie cwaniactwo. Służy całemu społeczeństwu"

- Notowany w czerwcu i lipcu wzrost jest przede wszystkim skutkiem zmiany przepisów, która nastąpiła 24 marca. Wcześniej połowa wniosków o upadłość była oddalana przez sądy, bo warunkiem jej ogłoszenia był brak winy dłużnika. Obecnie każdy wniosek kończy się ogłoszeniem bankructwa, a sąd określa zasady spłaty zobowiązań - wyjaśnia w "Pulsie Biznesu" Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG).

Wcześniej, by uzyskać upadłość konsumencką, trzeba było "dochować należytej staranności", innymi słowy, udowodnić przed sądem, że niewypłacalność nie wynika z rażącego niedbalstwa.

Najmłodszy tegoroczny bankrut ma 12 lat, a najstarszy - 91, przy czym średnia wieku to 51 lat. Co trzeci upadły konsument to senior w wieku powyżej 60 lat. Często bankrutowały też osoby w przedziale wiekowym 40-49 lat (23 proc.) i 30-39 lat (21 proc.).

Sądy ogłosiły więcej upadłości kobiet (3 tys.) niż mężczyzn (2,5 tys.). Najwięcej bankructw było w woj. mazowieckim (1,1 tys.), śląskim (622) oraz dolnośląskim i kujawsko-pomorskim (po 502), a najmniej w lubelskim (72), lubuskim (120) i opolskim (129).

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-08-2020

PITirządy Pisu,....zniszczyli gospodarkę przy 500 chorych, część ludzi miała raty do płacenia a straciła pracę....

17-08-2020

AAABBBA to dopiero początek czekającego nas"dobrobytu"

17-08-2020

Tu i terazważne że osły z Wiejskiej przyznały sobie podwyżki ...nawet niemowa Agata sie załapała

Rozwiń komentarze (134)