Notowania

wiadomości
25.01.2019 11:12

W tym roku dwie podwyżki dla nauczycieli. Minister edukacji zapowiada

- We wrześniu większość nauczycieli w minimalnym wynagrodzeniu będzie miała 500 zł więcej - zapowiedziała w radiowej Jedynce minister Anna Zalewska. W resorcie mają się też znaleźć pieniądze na nagrody dla najlepszych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Anna Zalewska, Minister Edukacji, zapowiada podwyżki. (Fot: Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

W połowie grudnia Związek Nauczycielstwa Polskiego zdecydwał o rozpoczęciu ogólnopolskiego protestu pracowników oświaty. Związkowcy domagają się podwyżki średniego wynagrodzenia o 1 tys. zotych.

- Na ostatnim spotkaniu powiedzieliśmy, za zgodą ministra finansów, że w 2019 roku będą dwie podwyżki. We wrześniu większość nauczycieli w minimalnym wynagrodzeniu będzie miała 500 zł wynagrodzenia więcej. Prócz tego pojawiają się duże pieniądze na tzw. godziny dodatkowe do dyspozycji dyrektora, a w praktyce to są płatne godziny na zajęcia dodatkowe - wyjaśniała sefowa resortu. Pojawiają się też pieniądze dla wyróżniających się nauczycieli, na każdym stopniu awansu - 200 zł dla kontaktowanego nauczyciela, 400 zł dla mianowanego, a 500 zł dla dyplomowanego. I tysiąc złotych na start dla stażysty - powiedziała minister Anna Zalewska na antenie radiowej Jedynki.

Deklaracja wzrostu wynagrodzeń o 500 złotych nie jest jednak spełnieniem postulatów związkowców.

- Właśnie spotkaliśmy się w pół drogi. ZNP mówi tysiąc złotych, my mówimy pięćset. Dlatego, że mamy siedemset tysięcy nauczycieli i tak naprawdę nadrabiamy wieloletnie zaległości - powiedziała Zalewska i przypomniała, że ostatnia podwyżka byłą w 2012 roku.

Zobacz też: L4 nauczycieli to początek. W styczniu decyzja o tym co dalej

Zdaniem szefowej resortu edukacji zmiany wymaga cały system wynagradzania nauczycieli, bo jego obecna struktura jest "absurdalna".

- Taki system wynagrodzeń jest niesprawiedliwy. Aż 7 dodatków zależy od samorządów. Minister ustala tylko stawki minimalnego wynagrodzenia, a pensje ustala samorząd - powiedziała.

Projekt nowego systemu wynagrodzeń ma opracować Instytut Badań Edukacyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, pieniądze, nauczyciele, anna zalewska, protest
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-01-2019

PLKOLEJNA BUJDA, OBIECANKA CACANKA A GŁUPIEMU.....

25-01-2019

olołżesz pisowska kreaturo

25-01-2019

teed2 podwyżki jedną jak będę miała druga jak będę chciała

Rozwiń komentarze (457)