Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

W tym roku dwie podwyżki dla nauczycieli. Minister edukacji zapowiada

461
Podziel się:

- We wrześniu większość nauczycieli w minimalnym wynagrodzeniu będzie miała 500 zł więcej - zapowiedziała w radiowej Jedynce minister Anna Zalewska. W resorcie mają się też znaleźć pieniądze na nagrody dla najlepszych.

Anna Zalewska, Minister Edukacji, zapowiada podwyżki.
Anna Zalewska, Minister Edukacji, zapowiada podwyżki. (East News, Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

W połowie grudnia Związek Nauczycielstwa Polskiego zdecydwał o rozpoczęciu ogólnopolskiego protestu pracowników oświaty. Związkowcy domagają się podwyżki średniego wynagrodzenia o 1 tys. zotych.

- Na ostatnim spotkaniu powiedzieliśmy, za zgodą ministra finansów, że w 2019 roku będą dwie podwyżki. We wrześniu większość nauczycieli w minimalnym wynagrodzeniu będzie miała 500 zł wynagrodzenia więcej. Prócz tego pojawiają się duże pieniądze na tzw. godziny dodatkowe do dyspozycji dyrektora, a w praktyce to są płatne godziny na zajęcia dodatkowe - wyjaśniała sefowa resortu. Pojawiają się też pieniądze dla wyróżniających się nauczycieli, na każdym stopniu awansu - 200 zł dla kontaktowanego nauczyciela, 400 zł dla mianowanego, a 500 zł dla dyplomowanego. I tysiąc złotych na start dla stażysty - powiedziała minister Anna Zalewska na antenie radiowej Jedynki.

Deklaracja wzrostu wynagrodzeń o 500 złotych nie jest jednak spełnieniem postulatów związkowców.

- Właśnie spotkaliśmy się w pół drogi. ZNP mówi tysiąc złotych, my mówimy pięćset. Dlatego, że mamy siedemset tysięcy nauczycieli i tak naprawdę nadrabiamy wieloletnie zaległości - powiedziała Zalewska i przypomniała, że ostatnia podwyżka byłą w 2012 roku.

Zobacz także: Zobacz też: L4 nauczycieli to początek. W styczniu decyzja o tym co dalej

Zdaniem szefowej resortu edukacji zmiany wymaga cały system wynagradzania nauczycieli, bo jego obecna struktura jest "absurdalna".

- Taki system wynagrodzeń jest niesprawiedliwy. Aż 7 dodatków zależy od samorządów. Minister ustala tylko stawki minimalnego wynagrodzenia, a pensje ustala samorząd - powiedziała.

Projekt nowego systemu wynagrodzeń ma opracować Instytut Badań Edukacyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(461)
Ewa
2 lata temu
Po co opracowywać wiadomości z 2019r.Po co wspominać "psuja oświaty"?
baleronek
2 lata temu
Co znaczy z minimalnym wynagrodzeniem , wynagrodzenia nauczycieli reguluje karta karta nauczyciela , a nie jakaś minimalna płaca . Zresztą skąd pieniądze, na te unijne jeszcze trzeba będzie trochę poczekać
ewa
4 lata temu
jeszcze zapomnieli dodac zeby wydłuzyc czas pracy do 8 godzin dziennie
Aga273
4 lata temu
Platforma dla nauczycieli zrobiła prawie nic, a PiS mógł więcej, ale zapomniał...o edukacji .Jak zwykle nauczyciel został sam.....................ze swoją misją. Lubię to! · Odpowiedz · 1 min
Kasia
4 lata temu
Już połowa marca, a Wrocław dalej nie wypłaca podwyżek dla nauczycieli z wyrównaniem od stycznia! O co tu chodzi?
...
Następna strona