Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

ZUS wzywa dyrektorów szkół, by kontrolowali zwolnienia lekarskie nauczycieli

10
Podziel się:

Dyrektorzy placówek oświatowych otrzymali pisma z ZUS, wzywające do przeprowadzenia kontroli wśród nauczycieli na zwolnieniach lekarskich. Nauczyciele ostatnio często protestują, przedstawiając swoim przełożonym L4.

Nauczyciele masowo przedstawiają swoim przełożonym L4. To ich forma protestu przeciw niskim płacom
Nauczyciele masowo przedstawiają swoim przełożonym L4. To ich forma protestu przeciw niskim płacom (iStock.com)

W listach do dyrektorów podkreślano, że "nieuzasadnione L4 to strata dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i organu wypłacającego pensję" - podaje "Rzeczpospolita". ZUS miał pisać w korespondencji też, że "takie zwolnienia wpływają na dezorganizację pracy".

Nauczyciele od pewnego czasu chodzą na zwolnienia lekarskie - to ich forma protestu przeciw niskim płacom. Jednak akcja nauczycieli do tej pory nie odniosła większych skutków i nie udało się wypracować kompromisu z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Wcześniej w ten sposób protestowali między innymi policjanci.

Zobacz także: Nauczyciele nie wytrzymali. Masowo nie przychodzą do pracy. Zobacz wideo:

Jak zaznacza, "Rzeczpospolita", poza dyrektorami szkół, podobne pisma dostała też część przedsiębiorców.

Rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz poinformował że od końca grudnia ubiegłego roku przeprowadzono kontrole 3 tys. zwolnień lekarskich nauczycieli, z czego tylko 100 na wniosek pracodawców. Zaapelował przy tym do pracodawców, by zgłaszali nieprawidłowości przy korzystaniu ze zwolnień swoich pracowników.

ZUS rocznie weryfikuje ok. 500-600 tysięcy zwolnień lekarskich. Kwestionowanych jest około 5-6 proc. z nich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
AAAA
5 lata temu
Czyli ZUS ma czyste ręce.... Nic nie robi i jeszcze sceduje na innych swoje uprawnienia.Tym to się to dopiero należą podwyżki
Stańczyk
5 lata temu
Ciekaw jestem, jakie kompetencje medyczne ma dyrektor szkoły do weryfikacji jednostki chorobowej swojego pracownika-nauczyciela? Co z tajemnicą lekarską i ochroną RODO? Coś mi się wydaje, że ZUS naraża się na śmieszności a nas, podatników, na wypłaty odszkodowań dla nauczycieli za naruszenie ich danych osobowych i próby ingerencji w tajemnice lekarską, związaną z ich chorobami...czyli miało być dobrze a wyszło jak zwykle...czyli - strachy na Lachy
www
5 lata temu
wynagrodzenie chorobowe (pierwsze 33 dni w roku kalendarzowym - w przypadku osoby do 50 roku życia) kontroluje pracodawca tj. Dyrektor szkoły!!!! Od 34 dnia ZUS rozpoczyna kontrolę - bo to jego fundusz. Te pierwsze 33 dni - to fundusz pracodawcy i ZUSowi nic do tego:)
ada
5 lata temu
Dyr nie ma co robić tylko kontrolować zwolnienia. Zapytajcie panią Z jaki "reformowy" cyrk zgotowała Dy-rom.
Rownosc .Nie ...
5 lata temu
A gdzie byl ZUS gdy na L4 strajkowali lek rezydencii ,pielegniarki,policjanci prac. Sadow? *czy Zus robil Kontrole? Prosze opublikowac wyniki! Jesli 84 pielegn jednoczesnie na L4 toco to?ENDEMIA,A MOZE EPIDEMIA SIE KLUJE I TO OGNISKO ZARAZY.YYLE CHORYCH OSOB W TYM SAMYM SRODOWISKU,! NAUCZYCIEL TO GORSZY SORT DO SZYKANOWANIA