Notowania

gospodarka polska
10.01.2019 18:48

Fiasko rozmów nauczycieli z rządem. Strajk w trakcie matur wisi w powietrzu

Fiaskiem zakończyły się rozmowy protestujących oświatowych związkowców z minister edukacji Anną Zaleską. Propozycje ze strony rządu nazwano "pustosłowiem".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Sławomir Broniarz, prezes ZNP (Fot: Rafał Guz)

- Dzisiejsze rozmowy nie posunęły nas w realizacji postulatu ZNP nawet o złotówkę. Skoro w słowotoku pani Zalewskiej nie znalazł się żaden racjonalny pomysł na poprawę sytuacji materialnej nauczycieli, (...) Zarząd Główny po długiej dyskusji podjął uchwałę, w której zdecydował o podjęciu od 10 stycznia procedur zmierzających do wszczęcia sporu zbiorowego - poinformował po posiedzeniu Rady Głównej ZNP przewodniczący Sławomir Broniarz.

Taka decyzja związkowców oznacza otwarcie drogi do przeprowadzenia strajku. Zanim bowiem przeprowadzone zostanie tzw. referendum strajkowe, koniecznym jest wykorzystanie wszystkich dostępnych metod rozwiązania problemu, choćby mediacji.

Broniarz przyznał także, że rozważane jest przeprowadzenie strajku generalnego w trakcie wiosennych egzaminów maturalnych. - Ten termin jest bardzo poważnie brany pod uwagę - powiedział i wyjaśnił, że ewentualny strajk może polegać na "całkowitym powstrzymaniu się od pracy bez udawania, że opiekujemy się dziećmi". Ostateczny termin strajku ma być trzymany w tajemnicy "tak długo, jak będzie to możliwe".

By strajk mógł zostać przeprowadzony zgodnie z prawem, ZNP zaapelowało do nauczycieli, by ci do 8 lutego wystąpili z wnioskami o podniesienie pensji o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r.

Poranne rozmowy

Tzw. rozmowy ostatniej szansy, które zorganizowany w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” miały nietypowy przebieg. Kilka minut po tym, jak na miejscu pojawiła się szefowa resortu edukacji Anna Zalewska, opuściła salę, a tuż za nią przedstawiciel oświatowej "Solidarności".

Ten gest został przez Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych uznany za próbę podzielenia środowiska związkowego. MEN wyjaśniał, że minister chciała rozmawiać jedynie z delegacjami każdej z organizacji, a w sali przebywało około 70 osób. Ostatecznie jednak Zalewska wróciła do stołu negocjacyjnego, ale jak twierdzą przedstawiciele ZNP, jej propozycje było "pustosłowiem” i nie zawierało żadnej odpowiedzi na ich główny postulat podniesienia nauczycielskich pensji o 1000 zł.

O podwyżkach wie jeden związek

Co ciekawe, oświatowa "Solidarność" w komunikacie po rozmowach stwierdziła, że minister zgodziła się na 15 proc. podwyżki. Przewodniczący ZNP na popołudniowej konferencji stwierdził, że taka propozycja nie padła w trakcie spotkania ze wszystkimi związkowcami i być może była skierowana tylko do jednej z organizacji.

Choć przed posiedzeniem Zarządu Głównego ZNP, przedstawiciele tej organizacji nie chcieli mówić o kolejnych krokach, to strajk wisi w powietrzu. Po zakończeniu spotkania w Centrum "Dialog" Anna Zalewska otrzymała od protestujących tzw. paski z wysokością ich wypłaty, które powoli stają się symbolem protestu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka polska, znp, protest nauczycieli
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-01-2019

MarekDwa miesiące płatnych wakacji, ferie, wszystkie przerwy świąteczne, pełen socjal (13 pensja, grusza, tysiaczek przed wakacjami w czerwcu, nagrody na … Czytaj całość

10-01-2019

DOSCKopa tym komunistycznym ZNP-sami nie wiedza co chca Stale tylko jatrza i podsycaja wilcza nienawisc do rzadu i PIS Za rzadow PO-PSL dostali fige … Czytaj całość

10-01-2019

franekCzas na ogólnopolskie powstanie a nie każdy sobie.

Rozwiń komentarze (919)