Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Waloryzacja emerytur. Rząd o rekordowej podwyżce, emeryci oburzeni

498
Podziel się

Waloryzacja rent i emerytur w 2021 r. będzie wyższa niż przewidział to rząd, dlatego ten chwali się "rekordową podwyżką świadczeń". Co innego mówią emeryci, szczególnie mający najniższe emerytury. Dla nich podwyżka to kpina.

Waloryzacja emerytur. Rząd o rekordowej podwyżce, emeryci oburzeni
Waloryzacja rent i emerytur 2021. Emeryci oburzeni słowami rządu (money.pl, Rafał Parczewski)
bDIiCizV

Zbliża się waloryzacja rent i emerytur 2021. Będzie nawet wyższa niż prognozował rząd, bowiem świadczenia wzrosną o o 4,24 proc. Dla zobrazowania, na każde 1000 zł oznacza to 42 zł 24 gr podwyżki (albo 4,24 zł na każde 100 zł).

Rząd chwali się, że to najwyższa waloryzacja od 10 lat. Jednak poprzednie waloryzacje emerytur i rent były kwotowo-procentowe, a to oznaczało, że przy najniższych świadczeniach kwota emerytury nie miała znaczenia. W 2019 emerytury wzrastały nie mniej niż o 70 złotych, w 2020 roku najniższe świadczenia wzrosły aż o 100 złotych, a podwyżki dla pozostałych nie mogły być niższe niż 70 złotych.

bDIiCizX

Teraz ta zasada już nie obowiązuje. Emerytury i renty wzrosną wyłącznie procentowo. A to przekłada się na niższą podwyżkę dla najbiedniejszych. Dlatego emeryci oburzają mówieniem o "rekordzie". Ten "rekord" dla najniższych świadczeń oznacza mniej niż 51 zł.

Zobacz także: Gwiazdy żalą się, że mają niskie emerytury. Prezes ZUS odpowiada

"Super Express" zapytał swoich czytelników o zdanie w tej sprawie. Spośród ponad 27 tys. głosujących aż 84 proc. uznało, że podwyżki emerytur w 2021 roku nie są wystarczające (w tym 12 proc., że "raczej nie są") - czytamy.

bDIiCiAd

Zaledwie 13 proc. respondentów uznało tegoroczną waloryzację rent i emerytur za wystarczającą (6 proc. za "raczej wystarczającą").

To nieco obrazuje społeczne nastroje. Gdy rząd mówi o kolejnych "rekordach", a emeryci zmagają się z rosnącymi cenami i kosztami życia. 50 zł to obecnie niewielka podwyżka. Jednak w 2021 roku każdy emeryt dostanie "trzynastkę", a najbiedniejsi również "czternastkę".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIiCiAy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(498)
SENIOR
6 dni temu
Spadajcie z tymi jałmużnami. Tylko zniesienie podatku od emerytur i rent !
emeryt 70+
6 dni temu
za tą podwyżkę kupię sobie to elektryczne auto, pojadę nowymi mostami i obwodnicami, zobaczyć jak rosną te tysiące nowo posadzonych drzew, i jak się młodym mieszka w nowych mieszkaniach itd. ciągle na okłamują
Rencista
6 dni temu
Nikt nie dorówna w kłamaniu mistrzowi Krzywoustemu.
bDIiCiAz
Heniek
6 dni temu
Emerytury 10-12% podwyżki w sklepach 40-60% jak jest PiS ???
Norma
6 dni temu
Trzynasta emerytura to jest 1kg ziemniaków dodatkowo dziennie - wystarczy?
...
Następna strona