Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Analitycy: Sytuacja Grecji osłabia złotego

0
Podziel się:

Wzrost awersji do ryzyka osłabia złotego i podwyższa rentowności polskiego długu.

Analitycy: Sytuacja Grecji osłabia złotego
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

Sytuacja Grecji i brak porozumienia w ramach strefy euro, jak ją rozstrzygnąć, negatywnie wpływa na globalne nastroje - oceniają analitycy. Wzrost awersji do ryzyka osłabia złotego i podwyższa rentowności polskiego długu.

Najbliższe dni to wypatrywanie przez inwestorów informacji o możliwych scenariuszach pomocowych dla Greków.

_ - Złoty traci dzisiaj przez cały dzień. Jest to wywołane przez klimat, jaki wytworzył się wokół Grecji, sytuacja jest napięta. Ministrowie finansów strefy euro nie doszli do porozumienia, a to powoduje coraz więcej komentarzy odnośnie możliwego bankructwa Grecji. Znów pojawiają się pytania o kondycję Portugalii, to powoduje, że sentyment globalny jest słaby, a sytuacja nerwowa _ - powiedział Przemysław Winiarczyk, diler walutowy z Banku Millennium.

Jego zdaniem dalsze scenariusze dla rynku walutowego zależą od tego, jak rozwinie się sytuacja pakietu pomocowego dla Greków._ - Strefa euro ma około dwóch tygodni na rozwiązanie tego problemu, wtedy bowiem Grecja musi spłacić swoje zobowiązania. Do momentu znalezienia konsensusu w sprawie Grecji na rynkach będzie nerwowo _ - podkreśla Winiarczyk. Jego zdaniem wobec problemów strefy euro dane makroekonomiczne schodzą na dalszy plan.

GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie brutto w majuwyniosło 3.483,99 zł, co oznacza, że w ujęciu rocznym wzrosło o 4,1 proc.

Na lokalnym rynku SPW również nie najlepszy sentyment, obawy budzi nierozwiązana sytuacja Grecji._ - Im bliżej końca tygodnia tym ceny są niższe, a rentowności wzrastają. Mamy dwa główne czynniki odpowiedzialne za ten stan: zewnętrzny - grecki oraz wewnętrzny, czyli bardzo wysoką inflację. CPI mocno i negatywnie zaskoczyło rynek, jego uczestnicy mieli pootwierane długie pozycje, teraz muszą przyjąć korektę do swoich założeń _ - powiedział Henryk Sułek, szef dilerów obligacji z Banku Millennium.

W jego opinii ceny długu mogą nadal spadać._ - Jest możliwe, że ceny nadal będą się obniżały. Trzeba uważnie obserwować sytuację Grecji _ - podkreśla Sułek.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t21322.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/frank;szwajcarski;wciaz;powyzej;3;30;zlotego,222,0,851934.html) Frank szwajcarski wciąż powyżej 3,30 złotego Paniczna wyprzedaż w USA oraz kłopoty Grecji sprawiły, że inwestorzy kupowali dziś bezpieczną walutę. Sytuację nieco uspokoiły lepsze od prognoz dane makro ze Stanów Zjednoczonych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t38793.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/frank;szwajcarski;znowu;drozeje,102,0,850022.html) Frank szwajcarski znowu drożeje Koniec spadków na franku. Szwajcarska waluta zyskuje na wartości.
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)