Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Balcerowicz: kurs franka jest sztucznie silny

0
Podziel się:

Zdaniem byłego ministra finansów, uwaga polityków nie powinna skupiać się na tym problemie.

Balcerowicz: kurs franka jest sztucznie silny
(Krzysztof Białoskórski/orka.sejm.gov.pl)

aktualizacja 10:35

Zdaniem byłego ministra finansów i szefa NBP prof. Leszka Balcerowicza, kurs franka szwajcarskiego jest sztucznie silny i należy oczekiwać, że osłabi się. Twierdzi on, że uwaga polityków i mediów nie powinna skupiać się tylko na grupie kredytobiorców we frankach.

_ - Ludzie, którzy zaciągnęli kredyty we frankach, zaciągnęli je na zasadzie samodzielnej decyzji. Jak są samodzielne decyzje, to musi temu towarzyszyć świadomość pewnego ryzyka i odpowiedzialności _ - powiedział Balcerowicz w Polsat News.

Wczoraj po godzinie 21.30 szwajcarski frank kosztował na rynku 3,80 zł. W ciągu dnia szwajcarska waluta potaniała o 20 groszy - w południe jej kurs przekraczał 4 złote.

Zobacz dzisiejsze notowania franka szwajcarskiego

Dziś z rana frank szwajcarski znów _ zmierzał w kierunku czterech złotych _, jednak wraz z poprawą atmosfery na giełdowych parkietach _ zanurkował _ w okolice 3,80 złotego.

Według Balcerowicza, niedobre byłoby przerzucenie odpowiedzialności za te decyzje na innych. _ - Ludzi, którzy często są w o wiele gorszej sytuacji niż ludzie, którzy zaciągnęli kredyty we franku _ - powiedział.

Kalkulator walut w Money.pl

Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:

Profesor powiedział, że jeszcze przedwczoraj odsetki od kredytu zaciągniętego w złotych były wyższe niż w przypadku kredytu frankowego. _ - Zgadzam się z ministrem Rostowskim, że obecnie kurs franka jest sztucznie silny i należy raczej oczekiwać w jakiejś perspektywie, której nie da się precyzyjnie określić - ale to nie są dziesięciolecia - że osłabnie, niż że się wzmocni _ - uważa Balcerowicz.

_ - Razi mnie, że uwaga polityków i mediów skupia się na tej jednej grupie, tak jak gdyby była to grupa upośledzona przez los, a przecież nie jest _ - podkreślił.

Napięcia na rynku finansowym, to efekt obniżenia - po raz pierwszy w historii - ratingu wiarygodności kredytowej USA. Agencja Standard&Poor's ścięła - w nocy z piątku na sobotę - ocenę Stanów Zjednoczonych z maksymalnej AAA do AA+.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t142819.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/zadluzeni;we;franku;radza;sobie;dobrze,61,0,885821.html) Zadłużeni we franku. Zobacz jak sobie radzą Coraz droższy frank szwajcarski nie spowodował większych problemów ze spłacalnością kredytów mieszkaniowych - wskazują eksperci Związku Banków Polskich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t45637.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/tani;frank;zobacz;jak;mozesz;go;zdobyc,117,0,884341.html) Tani frank? Zobacz jak możesz go zdobyć Money.pl sprawdza, jak zadziała ustawa antyspreadowa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t127612.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/doradca;premiera;ujawnia;dlaczego;klopoty;z;frankiem;sie;nie;skoncza,129,0,879233.html) Doradca premiera ujawnia dlaczego kłopoty z frankiem się nie skończą Prof. Dariusz Filar komentuje nowy pakiet dla Grecji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)