Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobra historia kredytowa - dlaczego powinno nam na niej zależeć? Jak ją zbudować?

0
Podziel się:

Czy szybki zastrzyk dodatkowej gotówki brzmi znajomo? O ile rodzina czy przyjaciele mogą rozwiązać nasz problem finansowy, o tyle nie zawsze może być to możliwe w przypadku kwot liczonych w setkach bądź tysiącach. Wtedy kołem ratunkowym staje się bank lub firma pożyczkowa – jednak zanim wyciągną do nas pomocną dłoń, sprawdzą naszą wiarygodność i odpowiedzialność finansową.

Dobra historia kredytowa - dlaczego powinno nam na niej zależeć? Jak ją zbudować?

Historia kredytowa, którą banki mogą sprawdzić w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej) zawiera dane o spłacanych przez konsumentach zobowiązaniach, zaległościach w spłatach kredytów czy pożyczek oraz informacje na temat wniosków o kredyty w bankach. Firmy pożyczkowe nie mają dostępu do tych informacji (z wyjątkiem BIG InfoMonitor, współpracującego z BIK) – ale mogą sprawdzać swoich klientów w BIG-ach – Biurach Informacji Gospodarczej, gdzie będą widnieć informacje również o zadłużeniu np. w płatności comiesięcznych rachunków czy rat za telewizor.

Dlaczego historia kredytowa jest tak ważna?

Na jej podstawie bank ocenia zdolność konsumenta do terminowej spłaty kredytu lub pożyczki. Jeżeli w historii kredytowej zostały odnotowane nieregularne spłaty lub zadłużenie, bank ma prawo mieć obawy co do rzetelności potencjalnego kredytobiorcy. Wskutek tego:

  • może mu nie przyznać kredytu,
  • zmniejszyć wysokość kredytu,
  • przyznać kredyt na krótszy okres niż wnioskowany
  • kredyt może zostać obarczony wysoką prowizją,
  • bank może wymagać od konsumenta dodatkowego ubezpieczenia kredytu, które jest jego zabezpieczeniem finansowym na wypadek zaprzestania spłacania rat.

Jakie dane o mnie przechowuje BIG?

Z BIG-u mogą (ale nie muszą) korzystać firmy pożyczkowe. Szybka pożyczka online w Pożyczkomat.pl (do maksymalnie 1500 zł) może być idealnym ratunkiem w trudnej sytuacji życiowej – jednak aby mieć 100% pewność otrzymania pożyczki w jakiejkolwiek firmie, historia w BIG-u powinna być nienaganna. Jednym słowem – dobrze świadczyć o wypłacalności potencjalnego pożyczkobiorcy.

W Polsce działają cztery (niezależne od siebie) Biura Informacji Gospodarczej – wierzyciel może dopisać swojego dłużnika do rejestru jednego lub kilku BIG-ów. Podobnie jak BIK – przechowują one pozytywną historię konsumentów, aczkolwiek nie są do tego zobowiązane.

Jak mogę sprawdzić swoją historię kredytową?

W zależności od typu konta założonego na stronie Biura Informacji Kredytowej, możesz sprawdzić swoją historię kredytową – wygenerować raport (zawierający ocenę punktową, którą sugerują się banki) nawet 12 razy w roku.

Jak budować pozytywną historię kredytową?

Banki obdarzają wątpliwością nie tylko nierzetelnych kredytobiorców, ale również osoby, które nie mają żadnej historii kredytowej w BIK – jeżeli do tej pory nie korzystałeś z produktów finansowych, bank nie ma jak ocenić Twojej wiarygodności pod tym kątem. Wskutek tego nie może Ci też przyznać najbardziej preferencyjnych warunków.

Korzystaj z karty kredytowej

Pozytywną historię kredytową możesz budować za pomocą korzystania z karty kredytowej – rozsądne korzystanie z limitów i spłacanie zaległości w terminie świadczy o rzetelności i wypłacalności konsumenta. Z drugiej strony – trzeba pamiętać, że posiadanie limitu na tej karcie obniża zdolność kredytową, więc przed wnioskowaniem o kredyt w banku można zrezygnować z niej.

Tak samo zadziała korzystanie z karty debetowej – będzie oceniana jako zobowiązanie kredytowe, nawet jeżeli nie będziesz z niej korzystać. Przy korzystaniu należy pamiętać o naliczanych odsetkach - w przypadku karty kredytowej mamy bezodsetkowy okres na spłatę zadłużenia. Ale też nie przesadzać z korzystaniem z karty kredytowej – comiesięczne wykorzystywanie limitu może sprawić, że bank pomyśli o nas jako o osobach mających nieustanne problemy z płynnością finansową.

Na pozytywną ocenę kredytobiorcy ma wpływ również regularna spłata jakiegokolwiek produktu na raty – warto skorzystać z okazji oferowanych przez supermarkety (np. 10 rat x 0%). Pamiętaj, że zawsze możesz spłacić całe zobowiązanie wcześniej – już po kilku uregulowanych ratach.

Jednoczesne zarządzanie (sprawne!) kilkoma zobowiązaniami finansowymi może udowodnić zarówno bankowi, jak i firmom pożyczkowym, że należysz do grona odpowiedzialnych, wiarygodnych i rzetelnych konsumentów – w razie naprawdę trudnej sytuacji finansowej bezproblemowa pomoc pieniężna powinna być dla Ciebie dostępna od ręki!

wiadomości
waluty
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)