Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EBC odrzuca "drogę na skróty" do strefy euro

0
Podziel się:

Propozycje MFW nie spodobały się przewodniczącemu Eurogrupy i ekspertom EBC.

EBC odrzuca "drogę na skróty" do strefy euro
(PAP/EPA)
bFeqIXgB

Propozycje MFW nie spodobały się przewodniczącemu Eurogrupy Jean- Claude Junckerowi (na zdjęciu) i ekspertom EBC.

_ - Europejski Bank Centralny odrzuca propozycje Międzynarodowego Funduszu Walutowego w sprawie możliwości przyjęcia euro przez należące do UE państwa Europy Środkowej i Wschodniej jeszcze zanim staną się pełnoprawnymi członkami strefy euro _- pisze _ Financial Times _.

Dzień wcześniej właśnie na łamach tej gazety przedstawione zostały takie sugestie MFW, zawarte w poufnym raporcie.

bFeqIXgD

Odpowiadając na poniedziałkową publikację _ Financial Timesa _, EBC stanowczo wypowiedział się przeciwko jakiejkolwiek _ drodze na skróty _ ku strefie euro, podkreślając iż wszystkie państwa, przyjmujące unijną walutę, muszą bezwzględnie spełnić wcześniej ściśle określone warunki.

ZOBACZ TAKŻE:

Taką samą opinię przedstawił, także na łamach londyńskiego dziennika, premier Luksemburga i przewodniczący Eurogrupy Jean- Claude Juncker. Sceptycznie do inicjatywy MFW podeszli też cytowani przez dziennik ekonomiści polscy, węgierscy czy rumuńscy.

bFeqIXgJ

_ Financial Times _ odnotowuje, iż w opinii większości analityków, przyśpieszona ścieżka przyjmowania euro w przypadku takich państw jak Polska czy Czechy - o płynnych kursach wymiany walut - jest w praktyce niemożliwa, natomiast inaczej przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o kraje o stałych kursach wymiany jak np. państwa bałtyckie.

Ekonomista Torbjoern Becker, kierujący Sztokholmskim Instytutem ds. Przemian Gospodarczych zaznaczył: _ Kraje bałtyckie czekają na to już od dawna. To tylko kwestia czasu". _

Według MFW, państwom członkowskim Unii Europejskiej przyjęcie euro dałoby największe korzyści, jeśli chodzi o rozwiązanie problemu narastania zadłużenia zagranicznego.

bFeqIXhe
euro
wiadomości
waluty
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)