Notowania

euro
26.09.2008 18:25

Euro w Polsce = spadek cen?

Rynkowi eksperci przekonują do tego, że przyjęcie europejskiej waluty nie musi nas słono kosztować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

*Wejście Polski do strefy euro nie spowoduje wzrostu cen, wręcz przeciwnie - mogą one się obniżyć - oceniają eksperci z firmy Deloitte, probując złamać powszechny stereotyp. *

_ - Nieprawdą jest, że wprowadzenie euro automatycznie oznaczać będzie wzrost cen. Może być wręcz przeciwnie _ - powiedział Wojciech Roman, partner zarządzający działem doradztwa finansowego w Deloitte.

Zdaniem Wojciecha Romana, wpływ na poziom cen będzie mieć konkurencja na rynku, a nieuzasadnionych podwyżek cen klienci mogą nie zaakceptować.

_ - Można powiedzieć, że teraz ceny są zawyżane, bo nie jesteśmy w euro _ - zaznaczył Jakub Bojanowski, partner w dziale zarządzania ryzykiem Deloitte. Zwrócił uwagę, że pod względem cen konsumpcyjnych w tej chwili Polska jest droższa niż np. Niemcy.

Nie wszyscy mają tego świadomość, bo ceny trzeba przeliczać z euro na złote.

Zdaniem ekspertów z Deloitte, przyjęcie euro przez Polskę jest w interesie całej gospodarki. Według nich krótkoterminowym efektem przystąpienia do wspólnej waluty będzie m.in. wyższa efektywność i płynność rynków finansowych, większa wiarygodność Polski, brak ryzyka walutowego, niższe stopy procentowe, zabezpieczenie przed atakiem spekulacyjnym na polską walutę.

| Deloitte wylicza plusy przyjęcia europejskiej waluty |
| --- |
| Zdaniem ekspertówh w dłuższym terminie przyjęcie euro będzie oznaczać m.in. silniejszy wzrost PKB, zwiększenie zatrudnienia, wzrost wymiany handlowej i inwestycji oraz mniejsze koszty obsługi zadłużenia państwa. |

_ - __ Tak naprawdę jedyna rzecz, której oczekuje biznes, to ustalenie konkretnej daty przystąpienia Polski do strefy euro. Dopóki jej nie będzie, nikt w żadnej instytucji finansowej nie wyda grosza na przygotowania _ - powiedział Bojanowski.

Premier Donald Tusk zapowiedział dwa tygodnie temu, że jego rząd będzie dążył do tego, aby wstąpić do strefy euro w 2011 roku.

Zdaniem premiera będzie to trudne, ale możliwe do zrealizowania.

Rząd i Rada Polityki Pieniężnej uzgodniły, że do 2011 roku Polska powinna być gotowa do strefy euro.

* **ZOBACZ TAKŻE:** 
* [ NBP: Euro uderzy Polaków po kieszeni ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/nbp;euro;uderzy;polakow;po;kieszeni,159,0,353695.html )
* [ Wejście do strefy euro uderzy w najuboższych ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wejscie;do;strefy;euro;uderzy;w;najubozszych,43,0,354347.html )
* [ Podwyżki, jeśli będą, to tylko chwilowe - raport NBP ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ceny;po;przejsciu;na;euro;nie;wzrosna,40,0,362536.htmlh )
Tagi: euro, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz