Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

Europa tnie stopy!

0
Podziel się:

Stopy obniżyły EBC, Bank Czech, Bank Szwajcarii oraz Bank Anglii. Ten ostatni ściął je aż o 1,5 punktu.

Europa tnie stopy!
(PAP/EPA)

Bank Anglii ściął stopy procentowe o 150 pb. do poziomu 3 procent. Europejski Bank Centralny obniżył je o 50 pb. z 3,75 proc. do 3,25 procent. Bank Szwajcarii również obniżył stopy o 50 pb. do 2 procent.

Ostatnia aktualizacja: 14:45

Banki centralne znów zaskoczył ekonomistów. Dziś po południu Bank Anglii bardzo agresywnie obniżył główną stopę procentową na Wyspach - do najniższego poziomu od 1955 roku. Analitycy spodziewali się obniżki o 75 punktów bazowych.

Wcześniej stopy obniżył także Bank Czech o 75 pb. do poziomu 2,75 procent.

Niespodziewanie, bo na dziś nie planowano żadnego posiedzenia, stopy obniżył SNB - Bank Szwajcarii. Władze monetarne kraju obniżyły oczekiwany przedział dla trzy miesięcznego Liboru do poziomu 1,5 proc. - 2,5 proc., co jest równoznaczne z obniżką z poziomu 2,5 proc. do 2 procent.

Ostatni ciął stopy procentowe Europejski Bank Centralny. Główna stopa procentowa w Europie została obniżona z poziomu 3,75 do 3,5 procent.

Najbardziej zaskakuje ostre cięcie Banku Anglii. Tamtejsze władze monetarne uznały, że ocierająca się o recesję Wielka Brytania potrzebuje silnego bodźca. Po decyzji wzrosły oczekiwania na dalsze obniżanie kosztu kredytów w kolejnych miesiącach.

Kurs GBP/USD zachowywał się na przekór spokojnie. Do głównych par walut tracił wyraźnie złoty - decyzje banków centralnych w Europie w dużym stopniu wpłyną na działania RPP. Funt zyskiwał do złotego prawie 4 proc., euro 2,8 proc. podobnie szwajcarski frank.

Na zdjęciu Jean-Claude Trichet - przewodniczący EBC

| Komentarz Money.pl |
| --- |
| Paweł Satalecki, analityk

Potwierdzenie obaw o recesję w światowej gospodarce widzimy w działaniach banków centralnych. Wzorem został Fed, który sprowadził stopy procentowe w USA do zaledwie jednego procenta. Na radykalny krok zdecydowała się również Japonia, obniżając koszty kredytu z 0,5 proc. do 0,3 procent. Teraz Europa podąża ich śladem. Najbardziej drastyczna decyzja została podjęta przez BoA. Ostre cięcie stóp (a prawdopodobnie i kolejne) mają uchronić brytyjską gospodarkę od głębokiej recesji. Wyznaczony przez wskaźniki gospodarcze i prze giełdy kierunek jest więc potwierdzony. W tym przypadku RPP ma niewielkie pole do działania i także ona będzie musiała obniżyć stopy. Przy czym nie należy się spodziewać tak drastycznych kroków jak na Wyspach. W końcu Wielką Brytanię najbardziej można przyrównać do Stanów Zjednoczonych |

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)