Notowania

waluty
17.08.2018 12:32

Funt musi uznać wyższość dolara. Brexit jednym z obciążeń

Brytyjska waluta jest w dołku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)
Brytyjska waluta jest w dołku.

Amerykańska waluta jest wyjątkowo silna i to bez wyjątków. Wycena funta w dolarach jest najniższa od 14 miesięcy. Kosztuje obecnie około 4,81 zł.

Dolar od dłuższego czasu rośnie w siłę. Wyższość amerykańskiej waluty muszą uznać zarówno euro jak i frank, który przez inwestorów uznawany jest za "bezpieczną przystań" - mogło by się wydawać, że bardzo atrakcyjną teraz. Ostatnio na rynkach jest sporo niepokojów, poczynając od wojny handlowej USA - Chiny, aż po najnowszy rozdział kryzysu w Turcji.

Najsłabszy w tym roku jest też złoty względem dolara. To jednak nie powinno dziwić, bo w przeciwieństwie do franka, złoty jest bardzo wrażliwy na wszelkie zawirowania na świecie. W tym tygodniu w najgorszym momencie kurs sięgał 3,84 zł.

Podobnie jak złoty, najniżej od ponad roku wyceniany jest w relacji do dolara funt brytyjski. To na niego szczególną uwagę zwraca Dorota Sierakowska, ekspertka DM BOŚ.

Dochody Polaków w Wielkiej Brytanii będą mniejsze?

- Brytyjski funt nie zdołał istotnie umocnić się nawet po wczorajszych dobrych danych dotyczących sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii, które wyraźnie przekroczyły rynkowe oczekiwania - zauważa Sierakowska.

Wskazuje, że funt wciąż znajduje się pod presją wynikającą z obaw dotyczących Brexitu, a dokładniej tego, że Wielkiej Brytanii nie uda się wypracować porozumienia z UE przed opuszczeniem struktur wspólnoty w marcu przyszłego roku.

Za funta trzeba dać obecnie około 1,27 dolara, czyli niedaleko tegorocznych minimów i najniższych poziomów od 14 miesięcy.

Funt w relacji do dolara jest najsłabszy od kilkunastu miesięcy

Aż tak skrajnie nie prezentują się notowania funta w naszej walucie. W piątek w południe kurs wymiany wynosił 4,81 zł. Blisko 10 groszy więcej niż tydzień temu, ale też kilkanaście groszy mniej niż w szczytowym momencie tego roku, czyli na początku lipca.

Na systematycznie spadających notowaniach funta tracą m.in. Polacy, którzy wyjechali na Wyspy za pracą, ale ciągle na stałe mieszkają lub mają rodziny w kraju. Przelicznik jest dla nich obecnie o około 16 proc. gorszy niż jeszcze w połowie 2016 roku (wtedy miało miejsce referendum w sprawie Brexitu). Wtedy funt chodził po 5,70 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: waluty, funt, wiadomości, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-08-2018

458/991/FFjak juz wrociłes z kościółka i zmówiłes paciorek to przeczytaj: ..... co by sie musiało wydarzyć w UK dla ciebie w angli zeby brytyjczyk przy … Czytaj całość

18-08-2018

CZARNOWIDZNIC SIĘ NIE STANIE - Co, wczoraj się dowiedzieli, że WB wychodzi z Unii - To już zostało przed rozszerzaniem Unii przez Kraje Starej Unii uzgodnione a … Czytaj całość

18-08-2018

ZdzichuJeśli GB nie ustali wyjścia na jakichś sensownych warunkach, Angolom się pogorszy. Nie spadną, oczywiście, do poziomu Pomrocznej, ale będzie dużo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)