Notowania

inflacja
01.08.2008 13:10

Inflacja pójdzie w górę

Już wkrótce wzrost cen może przyspieszyć do 5 procent. Szczyt inflacji spodziewany jest w sierpniu i grudniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

*Już wkrótce wzrost cen może przyspieszyć do 5 proc. Szczyt inflacji spodziewany jest w sierpniu i grudniu. *

Według Ministerstwa Finansów wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu nie zmienił się wobec poprzedniego miesiąca. Z kolei roczny wskaźnik inflacji wyniósł 4,8 proc. wobec 4,6 odnotowanych w czerwcu.

- _ Ministerstwo Finansów szacuje, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu br. (miesiąc poprzedni = 100) wyniósł 100,0. Oznacza to, że roczna dynamika cen konsumpcyjnych w tym miesiącu może wynieść 104,8 _ - podano w komunikacie.

_ Według danych za czerwiec okazało się, że najszybciej rosną ceny na Łotwie (17,5 proc.) i w Bułgarii (14,7 proc.). Natomiast najniższa dynamika zmian ma miejsce w Holandii ( 2,3 proc.) i w Niemczech (3,4 proc.). W Polsce inflacja w czerwcu wyniosła 4,6 proc. _ Także większość ekonomistów bankowych spodziewała się wzrostu rocznej inflacji w lipcu do 4,8 proc.

Przedstawiciele resortu finansów, jak i banku centralnego, mówili wcześniej, że tegoroczny szczyt inflacji będzie miał miejsce w sierpniu. Według niektórych analityków i członków Rady Polityki Pieniężnej, inflacja może wówczas przekroczyć 5 proc..

Narodowy Bank Polski prognozuje, że średnioroczna inflacja wyniesie w 2008 i 2009 roku 4,3 proc., a w 2010 roku obniży się do 3,1 procenta.

*Szczyt dopiero przed nami *
_ - Szczyt inflacji w sierpniu, potem najprawdopodobniej w grudniu. Inflacja wtedy może wzrosnąć w granice 4,9-5,1 proc. Jeśli będzie reakcja RPP, to najwcześniej w październiku _ - powiedział Marian Noga, członek RPP

_ - Prognozy Ministerstwa Finansów są zbieżne z moimi prognozami. Szczyt inflacji przypadnie na sierpień i inflacja powinna ukształtować się na poziomie 4,9-5,1 proc. Potem powinna spadać przez wrzesień, październik i listopad. Natomiast w grudniu możemy odnotować kolejny szczyt na poziomie tego pierwszego _ - ocenia Noga.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ To dopiero początek wzrostów cen ]( http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/to;dopiero;poczatek;wzrostow;cen,47,0,356655.html )
*  [ ]( http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/to;dopiero;poczatek;wzrostow;cen,47,0,356655.html )
Tagi: inflacja, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz