Notowania

inflacja w polsce
28.06.2013 18:52

Inflacja w Polsce. Konsumenci wciąż oczekują jej spadku

Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w 2006 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

W ciągu 12 najbliższych miesięcy inflacja w Polsce wyniesie 0,4 procent - prognozują konsumenci. Narodowy Bank Polski poinformował, że oczekiwania inflacyjne w czerwcu spadły dziesiąty miesiąc z rzędu.

- _ Z sondażu przeprowadzonego na zlecenia NBP w połowie czerwca wynika, że przewidywany, średni wskaźnik inflacji konsumenckiej w kolejnych 12 miesiącach wynosić będzie tylko 0,4 procent. Miesiąc wcześniej, w maju, wynosił on 0,9 procent _ - napisano w komunikacie.

Narodowy Bank Polski wyjaśnił, że spadek notowany jest systematycznie od sierpnia ubiegłego roku, gdy przyszłą inflację szacowano na 4,4 procent. Podobnie niskie oczekiwania notowano w 2006 roku.

Zaznaczono, że badani w połowie czerwca mogli znać rzeczywisty wskaźnik CPI (inflacji konsumenckiej) za kwiecień, który wynosił 0,5 proc., podczas gdy w maju br. potencjalnie dostępna dla ankietowanych była stopa inflacji za marzec br., która wyniosła 1 proc.

Zobacz, jak kształtowała się inflacja w Polsce w ciągu ostatniego roku Zobacz, jak kształtowała się inflacja w Polsce w ciągu ostatniego roku

Zgodnie z sondażem w czerwcu struktura odpowiedzi na pytanie dotyczące przewidywanych zmian cen zmieniła się bardzo nieznacznie. Tylko 15,3 proc. respondentów sądziło, że ceny będą w przyszłości rosły szybciej niż dotychczas. Połowa badanych (50 proc.) twierdziła, że obecne, niskie tempo wzrostu cen nie zmieni się.

_ - Nieznacznie, z 20 proc. do 20,6 proc. powiększyła się grupa optymistów odpowiadających, że spodziewają się jeszcze niższego wzrostu cen _ - wskazano.

NBP poinformował, że regularnie bada oczekiwania inflacyjne nie tylko osób prywatnych, ale także przedsiębiorców, analityków finansowych i profesjonalnych prognostów. Są one jednym z punktów odniesienia przy podejmowaniu decyzji z zakresu polityki pieniężnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Stopy procentowe w Polsce mogły być jeszcze niższe Sprawdź również, jak Rada Polityki Pieniężnej ocenia perspektywy gospodarcze Polski.
Zaskakujące dane o cenach. Tak nie było już od lat GUS zaskoczył wszystkich publikując informacje o inflacji.
Kryzys? Zobacz, o ile więcej będziemy zarabiać Mimo hamowania w gospodarce i obaw ekonomistów, pracodawcy ujawniają zaskakujące plany.
Tagi: inflacja w polsce, inflacja, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz