Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak chronić euro? Potrzebna jest europejska unia bankowa

0
Podziel się:

Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Marek Belka powiedział, że trzeba sobie zadać pytanie, co zrobiono i co należy zrobić, aby koncepcja nowej, unii gospodarczo-walutowej w Europie stała się rzeczywistością.

Jak chronić euro? Potrzebna jest europejska unia bankowa
(Eric Caballero/CC/Flickr)

Dla dobrze funkcjonującej unii gospodarczo-walutowej w Europie konieczne jest m.in. zintegrowanie systemów bankowych i poddanie ich wspólnemu nadzorowi - mówili dziś w Warszawie uczestnicy konferencji NBP poświęconej przyszłości gospodarki europejskiej.

Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Marek Belka powiedział, otwierając konferencję, że trzeba sobie zadać pytanie, co zrobiono i co należy zrobić, aby koncepcja nowej, pełnej i prawdziwej unii gospodarczo-walutowej w Europie stała się rzeczywistością. Zaznaczył, że z globalnej i europejskiej perspektywy sytuacja w gospodarce wydaje się obecnie dość spokojna, niemniej USA rozwijają się słabiej niż przed recesją, a w niektórych krajach Europy ciągle gości kryzys.

_ Niepewność dotycząca wzrostu gospodarczego w Europie w perspektywie średniookresowej jest wysoka _ - ocenił Belka. Zaznaczył, że ciągle nie rozwiązano problemu długu publicznego oraz problemów związanych z kapitalizacją banków. Dlatego przygotowane na forum UE koncepcje unii bankowej, fiskalnej, gospodarczej i politycznej nabierają wagi.

Główny ekonomista w resorcie finansów Ludwik Kotecki powiedział, że pogłębienie integracji nie jest łatwym zadaniem, bowiem na przeszkodzie stoją nie tylko ograniczenia traktatowe, ale także rozbieżności ekonomiczne między poszczególnymi krajami UE. W dodatku pogłębiły się one po kryzysie. _ Głębsza integracja ekonomiczna będzie wymagała usunięcia barier, które zostały stworzone i zachowywane są przez państwa członkowskie _ - mówił. Jego zdaniem trzeba skupić się na głównych obszarach: unii bankowej; fiskalnej, gospodarczej i politycznej.

Kotecki zwrócił uwagę, że pierwszy krok w celu budowy unii bankowej został już poczyniony, ale przyszłość UE zależy od determinacji państw członkowskich. _ Chodzi o to, czy będą one chciały wdrożyć ambitną agendę reform. Rozwiązania długoterminowe muszą zawierać w sobie kroki, które godzą interesy krajowe z dobrem kolektywnym. Kontynuowanie status quo nie jest dobrym rozwiązaniem _ - uważa główny ekonomista MF.

Według profesora bankowości i finansów z londyńskiej Cass Business School i Uniwersytetu w Tilburgu Thorstena Becka proces budowy unii bankowej może być długotrwały. Beck zwrócił uwagę, że integracja systemu bankowego w USA zajęła 200 lat, a w tym czasie kraj ten musiał zmierzyć się z 12 kryzysami systemu bankowego. _ Strefa euro nie będzie możliwa do utrzymania, jeżeli nie będzie miała w pełni rozwiniętej unii bankowej z mechanizmem uporządkowanej likwidacji (banków) i pewną formą wspólnego ubezpieczenia depozytów _ - podkreślił. Profesor zaznaczył, że celem integracji systemów finansowych jest m.in. rozbicie powiązań między bankami a państwami.

Były szef Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza (SGH) także uważa, że budowa unii bankowej jest procesem wieloetapowym. Według niego ważne jest, aby w jednolitym systemie finansowym kraje strefy euro i pozostali członkowie UE byli tak samo traktowani. Kluza podkreślił wagę relacji między przyszłym unijnym nadzorem finansowym, który ma sprawować Europejski Bank Centralny, a lokalnymi regulatorami. _ Wszystkie kryzysy mają swoje lokalne przyczyny _ - zaznaczył Kluza. Jego zdaniem dzięki unii bankowej możliwe jest również uzyskanie wyższego poziomu zaufania miedzy krajami, w szczególności w obszarach, gdzie istniały wcześniej konflikty.

Natomiast dyrektor departamentu europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego Reza Moghadam podkreślił, że budowa unii bankowej jest sprawą pilniejszą niż integracja fiskalna UE. _ To kwestia przetrwania wspólnej waluty. To zasadne zarówno z ekonomicznego, jak i politycznego punktu widzenia _ - zaznaczył. Unia taka powinna - jego zdaniem - mieć trzy elementy: wspólny nadzór finansowy, zasady uporządkowanej likwidacji banków i możliwość dofinansowania poszczególnych systemów bankowych.
Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)