Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kaczyński: Obrona złotówki ważna dla przyszłości Polski

0
Podziel się:

Obrona złotówki ma ogromną wagę dla przyszłości ekonomicznej i politycznej
Polski - powiedział szef PiS Jarosław Kaczyński na debacie pt. "W obronie polskiego złotego".

Kaczyński: Obrona złotówki ważna dla przyszłości Polski
(Witold Rozbicki/Reporter)

Obrona złotówki ma ogromną wagę dla przyszłości ekonomicznej i politycznej Polski - powiedział szef PiS Jarosław Kaczyński na debacie pt. _ W obronie polskiego złotego _. Dodał, że trzeba o tym rozmawiać bez poczucia, że istnieje jedynie słuszne rozstrzygnięcie.

_ - Sprawa obrony złotówki, naszej własnej waluty narodowej, której istnienie jest gwarantowane przez konstytucję, to jest sprawa wieloaspektowa mająca dla naszej przyszłości ekonomicznej i politycznej ogromną wagę. Trzeba o tym rozmawiać bez emocji, bez poczucia, że istnieje rozstrzygnięcie jedynie słuszne, które musimy przyjąć, które, co najwyżej, można odsuwać w czasie _ - powiedział Kaczyński.

Zaznaczył, że Traktat akcesyjny przewiduje przyjęcie przez Polskę euro, ale nie określa żadnego terminu._ - Możemy podjąć decyzję o przyjęciu euro w ciągu kilku lat, kilkunastu lat albo nawet to będzie działo się za kilkadziesiąt lat. Mamy tu swobodę i musimy podejmować decyzje w oparciu o merytoryczne przesłanki. Muszą odnosić się do naszego interesu narodowego _ - powiedział Kaczyński.

Szef PiS podkreślił, że przeciwstawia się tym wszystkim, którzy próbują interes Polski przeciwstawiać interesowi europejskiemu. Dodał, że Unia Europejska powstała, żeby wyrwać się z okresu wojen oraz po to, aby zmniejszały się różnice w poziomie rozwoju ekonomicznego pomiędzy państwami.

_ - Mamy prawo domagać się w Unii Europejskiej sytuacji, która będzie sprzyjała szybszemu niż przeciętna państw wyżej od nas rozwiniętych, tempu rozwoju Polski _ - zaznaczył.

_ - Jeżeli myślimy o euro, to musimy myśleć o polskiej gospodarce, tempie rozwoju, wszystkim co ma doprowadzić, żeby przynajmniej w ciągu jednego pokolenia roczny dochód na głowę był porównywalny z trzonem Unii Europejskiej _ - dodał szef PiS.

Debata odbywa się w Sejmie. Biorą w niej udział m.in. prof. Robert Gwiazdowski i dr Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Adam Glapiński i kandydat PiS na premiera rządu technicznego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące słowa wiceministra o euro Zdaniem głównego ekonomisty w Ministerstwie Finansów, gdybyśmy dzisiaj podjęli decyzję, to w strefie euro znaleźlibyśmy się już w...
Polska nie musi wchodzić do strefy euro _ Pozostawanie Polski poza eurostrefą nie jest żadnym problemem dla zagranicznych inwestorów, złoty jest instrumentem przydatnym _.
Frank będzie tańszy nawet o 30 groszy. Sprawdź kiedy Dzisiejsze dane o inflacji mogą skłonić Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)