Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MF chce uplasować obligacje inflacyjne za kilkaset mln zł

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów chce uplasować na rynku obligacje indeksowane inflacją o wartości kilkuset milionów złotych i liczy głównie na zainteresowanie OFE i towarzystw ubezpieczeniowych

Ministerstwo Finansów chce uplasować na rynku obligacje indeksowane inflacją o wartości kilkuset milionów złotych i liczy głównie na zainteresowanie OFE i towarzystw ubezpieczeniowych - poinformował PAP wiceminister finansów Ryszard Michalski.

"Stanowiska co do powodzenia emisji obligacji są różne. Banki są pesymistyczne, ale towarzystwa ubezpieczeniowe i OFE zgłaszają popyt. Byłoby dobrze, gdyby na początku było to kilkaset mln zł" - powiedział Michalski.

Ministerstwo Finansów w skierowanej do wybranych uczestników rynku informacji o wstępnych planach emisji w II kwartale 2004 roku poinformowało, że resort zamierza uruchomić nowe obligacje hurtowe indeksowane do inflacji, a szczegóły tych emisji mają zostać ogłoszone w kwietniu.

"Sytuacja na rynku jest taka, że przy małej inflacji jest mały popyt, ale jak inflacja troszkę ruszy, co przewidujemy, to być może będzie to bardziej atrakcyjne. Na razie nie liczę na duży popyt" - dodał Michalski.

EMISJA W JAPONII PRZESĄDZONA

Michalski potwierdził, że w połowie maja MF przeprowadzi emisję na rynek japoński o wartości przekraczającej 300 mln euro.

"To już jest przesądzone. W połowie maja jedziemy do Japonii i będziemy tam plasowali około 50 mld jenów, ale zobaczymy, jakie będą warunki rynkowe. Ostatnio osłabiło się euro, więc środki dałyby więcej jak 300 mln euro" - powiedział Michalski.

MF KONTYNUUJE EMISJE PRIVATE PLACEMENT

Michalski powiedział również, że resort będzie kontynuował emisje papierów skierowanych do wybranych inwestorów.

"Zrobiliśmy ostatnią emisję private placement z Bankiem Handlowym na 750 mln zł. Są inne propozycje, będziemy to robili nadal. Trudno powiedzieć, kiedy zamkniemy kolejne takie przedsięwzięcie" - powiedział Michalski.

Ministerstwo Finansów dokonało w połowie marca emisji obligacji typu private placement o wartości 750 mln zł i terminie zapadalności 24 października 2013 roku dla Banku Handlowego.

W połowie grudnia 2003 roku resort wyemitował, po raz pierwszy, obligacje typu private placement o wartości 400 mln USD. Emisję tę w całości objął Bank Pekao SA.

EMISJA W EURO DLA DETALISTÓW

Michalski zapowiedział również, że resort przygotowuje się do emisji obligacji detalicznych w euro.

"Chcę wyemitować dla właścicieli kont dewizowych obligacje nominowane w euro. Są różne oceny co do skali popytu. Nawet jakby udało się ulokować 100 mln euro, to byłaby to ciekawa sprawa" - powiedział wiceminister.

"Oceny są zróżnicowane, jedni mówią, że to na co możemy liczyć - to 50 mln euro a inni, że 200-300 mln - w przypadku jednorazowej emisji. Mnie interesuje, na ile będziemy mogli to powtarzać, bo ważna jest kwestia obsługi nowego instrumentu, jak wejdziemy z papierami w euro, to co jakiś czas trzeba będzie powtarzać emisję, aby zebrać środki na obsługę" - dodał.

Michalski zapowiedział również emisję długoterminowych obligacji oszczędnościowych nie podając szczegółów.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)