Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Min. Finansów planuje wprowadzenie nowych obligacji detalicznych

0
Podziel się:

MF przygotowuje nowy typ detalicznej obligacji skarbowej o 5-letnim okresie zapadalności, która na rynek może trafić w III lub IV kwartale br.

Departament Długu Publicznego Ministerstwa Finansów przygotowuje nowy typ detalicznej obligacji skarbowej o 5-letnim okresie zapadalności, która na rynek może trafić w III lub IV kwartale tego roku - podała przedstawicielka MF.

'Nowa obligacja jest w fazie propozycji Departamentu Długu Publicznego i na rynek może trafić w III lub IV kwartale tego roku. Propozycja zakłada obligacje 5-letnie notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i przeznaczone dla nabywców indywidualnych' - powiedziała Anna Suszczyńska, wicedyrektor Departamentu Długu Publicznego Ministerstwa Finansów podczas czwartkowej konferencji prasowej w Krakowie.

Dodała, że obecnie obserwowane jest zapotrzebowanie na tego typu obligacje skarbowe, które mogą uzupełnić dotychczasową ofertę papierów państwowych.

Ministerstwo Finansów nabywcom indywidualnym proponuje obecnie trzy typy obligacji: Obligacje Czteroletnie Indeksowane (COI), Obligacje Dwuletnie o Stałym Oprocentowaniu (DOS) oraz - notowane na giełdzie - Obligacje Trzyletnie o Zmiennej Stopie Procentowej (TZ).

Według informacji przekazanych przez dyr. Suszczyńską w tym roku resort planuje sfinansowanie około 4 mld zł deficytu budżetowego poprzez sprzedaż detalicznych obligacji skarbowych.

W tym samym okresie sprzedaż obligacji hurtowych przeznaczonych dla inwestorów instytucjonalnych ma przynieść około 30 mld zł.

'To podobne proporcje jak w zeszłym roku. Cały czas obserwujemy spadek udziału obligacji detalicznych co wynika raczej z rozwijającej się bazy inwestorskiej po stronie klientów instytucjonalnych, a nie spadku zainteresowania nabywców indywidualnych' - oceniła Suszczyńska.

Jej zdaniem długoterminowym celem zgodnym z państwami UE, który może zostać osiągnięty w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat jest 10 proc. finansowanie deficytu budżetowego z obligacji detalicznych.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)