Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

RPP pozostawiła stopy bez zmian

0
Podziel się

RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, poinformował Narodowy Bank Polski.

RPP pozostawiła stopy bez zmian
(Bartek Chochołowski)
bEikEqqd

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, poinformował Narodowy Bank Polski w komunikacie.

Żaden z jedenastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów nie oczekiwał podwyżki stóp procentowych na listopadowym posiedzeniu. Część z nich jest nadal przekonana, że zacieśnienie polityki pieniężnej to tylko kwestia czasu i Rada na pewno wykona taki krok w najbliższym czasie, ale coraz liczniejsza grupa ekspertów oczekuje stabilizacji stóp na obecnym poziomie przez wiele miesięcy.

_ - Decyzja uzasadniona była w naszej ocenie brakiem fundamentalnych podstaw za rozpoczęciem cyklu podwyższenia stóp z rynku krajowego, oraz wciąż obecnymi globalnymi czynnikami ryzyka. W naszej ocenie podwyżka stóp będzie miała miejsce w pierwszym kwartale następnego roku _ - komentuje decyzję Marcin Mrowiec, główny ekonomista Pekao SA.

bEikEqqf

Kluczowym argumentem zwolenników utrzymywania stóp procentowych bez zmian jest także niepewność dotycząca trwałości ożywienia aktywności gospodarczej w kraju oraz ryzyko dalszego osłabienia wzrostu gospodarczego na świecie, m.in. w kontekście koniecznego ograniczania nierównowagi fiskalnej.

_ - RPP musiała też wziąć pod uwagę decyzję Fed z początku listopada o rozpoczęciu drugiego etapu poluzowania ilościowego, co oznacza odsunięcie w czasie zacieśniania polityki pieniężnej przez główne banki centralne, w tym m.in. EBC, i zwiększa presję na umocnienie złotego w średnim terminie _ - uważa Maja Goettig główny ekonomista banku BPH.

Decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP będzie wynosić nadal 3,50 proc., stopa lombardowa 5,00 proc., depozytowa 2,00 proc., redyskonta weksli 3,75 proc., zaś dyskonta weksli 4,00 proc.

RPP nie zmieniała poziomu stóp procentowych od czerwca 2009 roku, ale w ubiegłym miesiącu podniosła stopę rezerwy obowiązkowej z 3,0% do 3,50% z zastosowaniem od 31 grudnia 2010 r.

bEikEqql
bEikEqqG
wiadomości
waluty
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)