Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stopy
25.02.2009 12:43

Stopy procentowe w dół. Czwarta taka decyzja RPP

Główną stopę referencyjną zredukowano do 4 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych, do 4 procent, w przypadku głównej stopy referencyjnej, podał Narodowy Bank Polski.

Od 26 lutego stopa referencyjna wyniesie 4 proc., natomiast stopa redyskonta weksli - 4,25 proc., stopa lombardowa - 5,50 proc., a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków - 2,50 proc..

Dzisiejsza obniżka jest czwartą z kolei po trwającej ponad 1,5 roku serii, podczas której Rada podwyższyła stopy łącznie o 200 pb. W listopadzie RPP obniżyła stopy o 25 pb, a w grudniu i styczniu - każdorazowo o kolejne 75 pb.

Decyzja Rady nie była zaskoczeniem dla ekonomistów, z których większość w rozmowie z Money.pl spodziewała się takiej obniżki.

Zobacz wcześniejsze prognozy w raporcie Money.pl
*Inflacja nie przeszkodzi w redukcji stóp * RPP nadal będzie redukować stopy procentowe i nawet wyższa inflacja nie powinna jej w tym przeszkodzić - wynika z analizy Money.pl. zobacz raport Money.pl

Niemal połowa spośród trzynastu ankietowanych przez nas analityków spodziewała się obniżki głównej stopy procentowej tylko o 25 punktów bazowych. Czterech ekspertów oczekiwało bardziej radykalnego cięcia (o 50 punktów). Trzech kolejnych analityków obstawiało obie możliwości jako najbardziej prawdopodobne. Pomimo tych różnic, wszystkich łączyło przeświadczenie, że niezależnie od decyzji RPP, nie będzie to jednak koniec obniżek stóp w tym roku.

Zdaniem Witolda Orłowskiego kolejne obniżki są bardzo prawdopodobne, mimo zamieszania na rynku złotego. Stąd duże cięcia stóp raczej nie będą miały miejsca, tak by nie wpływać negatywnie na notowania naszej waluty.* *

RPP obniży główną stopę do 4 proc. lub 3,75 proc. - prognozy analiyków
lp nazwisko, instytucja wielkość redukcji
1. Arkadiusz Krześniak Deutsche Bank Polska -50 pkt. bazowych
2. Piotr Bielski BZ WBK -50 pkt. bazowych
3. Łukasz Bugaj Xelion -50 pkt. bazowych
4. Jakub Borowski Invest Bank -50 pkt. bazowych
5. Łukasz Tarnawa PKO BP -25-50 pkt. bazowych
6. Marcin Mróz Fortis Bank -25-50 pkt. bazowych
7. Paweł Majtkowski Finamo -25-50 pkt. bazowych
8. Dariusz Winek BGŻ -25 pkt. bazowych
9. Adam Antoniak BPH -25 pkt. bazowych
10. Agnieszka Decewicz Pekao SA -25 pkt. bazowych
11. Marta Petka Raiffeisen Bank -25 pkt. bazowych
12. Grzegorz Maliszewski Millennium Bank -25 pkt. bazowych
13. Piotr Kalisz Citi Handlowy -25 pkt. bazowych

źródło: Money.pl

Decyzje RPP mają wpływ na wysokość miesięcznej raty kredytu hipotecznego. Kolejna obniżka stóp może zmniejszyć różnicę w wysokości raty między osobami zadłużonymi w złotych, a tymi, które mają najpopularniejsze kredyty we frankach szwajcarskich.

Przed ostatnią serią obniżek stóp procentowych, osoba, która spłacała kredyt w złotych o wartości 300 tys. zł, w listopadzie ubiegłego roku musiała oddać do banku prawie 2 tys. zł. Teraz dzięki cięciom dokonanym przez RPP jest to już około 1,5 tys. zł, a jeżeli dojdzie do redukcji o kolejne 50 pkt. bazowych to rata miesięczna będzie wynosiła nieco ponad 1,4 zł.

Jak spadają raty kredytu w złotych
Data WIBOR 3M Rata
15.11.2008 6,76% 1947,79 zł
23.02.2009* 4,69% 1554,11 zł
24.02.2009** 4,19% 1465,30 zł

przed decyzją RPP
*
po ewentualnej decyzji RPP ws. redukcji o 50 pkt. bazowych
źródło: Finamo, założenie: kredyt 300 tys. zł, na 30 lat, marża 1 procent.

Z kolei osoby spłacające takiej samej wartości kredyt we frankach szwajcarskich płacą przy obecnym kursie ratę w wysokości około 1800 zł. Wszystkiemu winne jest znaczne osłabienie złotego, które trwa od ładnych kilku tygodni. Należy jednak zauważyć, że z chwilą kiedy kurs franka spada o 20-30 groszy, tym samym kredytobiorca zyskuje około 200 zł. Oprocentowanie kredytów we frankach (kredyt zaciągnięty na starych warunkach) w porównaniu ze złotowymi jest dużo korzystniejsze. Poza tym w drodze do strefy euro złoty będzie systematycznie zyskiwał na wartości.

Dlatego analitycy zwracają jednak uwagę, że nie jest to jeszcze dobry moment na przewalutowanie kredytu hipotecznego w obcej walucie, chyba, że zaciągnęliśmy go w trakcie najsilniejszego umocnienia się złotego względem innych walut. W takiej sytuacji warto jeszcze raz wszystko przeliczyć i sprawdzić jakie realne korzyści przyniesie nam zamiana kredytu walutowego na złotowy.

| Komentarz |
| --- |
| **

Jacek Mysior, Money.pl** RPP nie rezygnuje z obniżania kosztu pieniądza. Jednak w obliczu ogromnych zawirowań na rynku złotego tym razem zaniechano głębszego cięcia, które nie byłoby obojętne dla notowań naszej waluty. Radykalna obniżka mogłaby dodatkowo osłabić złotego, co byłoby w kontrze do podjętych interwencji na rynku walutowym mających na celu umocnienie naszej waluty. Wciąż najistotniejszym czynnikiem, który Rada musi brać pod uwagę, jest perspektywa spowolnienia w polskiej gospodarce. W związku z coraz bardziej niepokojącymi danymi napływającymi z gospodarki, rozpoczęty w zeszłym roku cykl redukcji stóp będzie kontynuowany. |

Tagi: stopy, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz