Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stopy w Szwajcarii bliskie zera

0
Podziel się:

SNB obniżył po raz kolejny stopy procentowe, do poziomu 0,5 procent.

Stopy w Szwajcarii bliskie zera
(Yong hian Lim/Dreamstime.com)

SNB obniżył po raz kolejny stopy procentowe, do poziomu 0,5 procent.

Szwajcarski Bank Centralny ściął oczekiwany poziom LIBOR 3M do przedziału 0 - 1 proc., co jest równoznaczne z obniżeniem stóp procentowych o 50 punktów bazowych do poziomu 0,5 procent.

To najniższy poziom od 4 lat.

Obniżka była oczekiwana przez większość analityków, pojawiały się nawet głosy o cięciu stóp nawet do zera. Nie zmienia to faktu, że Szwajcarzy są już i tak bardzo blisko tej psychologicznej granicy.

Decyzja SNB jest korzystna dla kredytobiorców, którzy zaciągali kredyty we franku szwajcarskim. Ich oprocentowanie, które składa się z marży banku oraz wskaźnika LIBOR 3M, będzie niższe.

| Komentarz Money.pl |
| --- |
| Paweł Satalecki, analityk

Dzisiejsza decyzja SNB zbliża Szwajcarię do bycia pierwszym w Europie krajem, w którym stopy procentowe osiągną psychologiczną granicę 0 procent. Czytając komunikat towarzyszący decyzji banku, możemy być pewni, że Szwajcarzy są bardzo zdeterminowani w tym co robią. SNB oczekuje, że tamtejsza gospodarka skurczy się w przyszłym roku od 0,5 do nawet 1 procenta. Z tak mocnych obniżek stóp zadowoleni powinni być wszyscy ci, którzy zaciągali kredyty hipoteczne w_ ulubionej walucie Polaków _. Gdy boom mieszkaniowy sięgał zenitu wielu kredytobiorców wynegocjowało marże swoich kredytów na poziomie 1 proc., czasem nawet niższym. Jeśli SNB rzeczywiście obniży stopy do zera, oprocentowanie takich kredytów będzie się już składać prawie tylko z marży banku (LIBOR prawdopodobnie nie osiągnie zera, lecz
mocno się do niego zbliży). Kredyt na 1 procent? To możliwe. |

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)