Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W 2011 r. więcej osób może rozliczać podatki przez internet

0
Podziel się:

Dojdą cztery deklaracje nie wymagające e-podpisu.

W 2011 r. więcej osób może rozliczać podatki przez internet
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)
bESCcFmJ

W przyszłym roku do listy deklaracji, które będzie można złożyć przez internet bez konieczności posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego, dojdą kolejne cztery.

Rzeczniczka prasowa administracji podatkowej Wiesława Dróżdż zapowiada, że Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem, które umożliwi podatnikom elektroniczne złożenie druków PIT- 16, PIT-16a, PIT-19a i PIT - 28. Rozporządzenie to powinno zostać opublikowane w połowie listopada.

PIT-16 to wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. PIT- 16a to deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.

bESCcFmL

Druk PIT-19a jest deklaracją o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych, w poszczególnych kwartałach roku podatkowego. Natomiast PIT-28 to zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Z danych resortu finansów wynika, że z roku na rok wzrasta zainteresowanie podatników, zarówno firm jak osób fizycznych, elektronicznymi kontaktami z fiskusem. W 2008 r. złożyli ponad 103 tys. dokumentów w formie elektronicznej. W zeszłym roku liczba ta sięgnęła ponad 760 tys., a w tym roku sięgnęła już prawie 3 mln.

Przełomem w funkcjonowaniu systemu e-Deklaracje (składania deklaracji PIT przez internet) była, wprowadzona w 2009 r., możliwość złożenia internetowego zeznania podatkowego bez tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Początkowo dotyczyło to jedynie formularza PIT-37, ale od 2010 roku również podatnicy rozliczający się na drukach PIT: 36, 36L, 38 i 39 mogli skorzystać z tego ułatwienia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t85459.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/jak;rozliczyc;pit;przez;internet,68,0,579652.html) Jak rozliczyć PIT przez internet Do rozliczenia zdalnego nie jest już potrzebny kosztowny kwalifikowany podpis elektroniczny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t91771.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/ulga;na;internet;takze;w;komorce;kawiarence;i;laptopie,166,0,657830.html) Ulga na internet także w komórce, kawiarence i laptopie Ministerstwo Finansów przygotowało zmianę przepisów.
bESCcFnm
podatki
pit
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)