Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W październiku strategia wejścia polski do EMU

0
Podziel się:

Prawdopodobnie w październiku zostanie ogłoszona strategia wstąpienia Polski do strefy euro, nad którą obecnie pracuje połączony zespół Ministerstwa Finansów i NBP

- poinformował prezes NBP Leszek Balcerowicz.

Prezes NBP poinformował po sierpniowym posiedzeniu RPP, że zespół NBP i MF przygotowujący strategię przystąpienia Polski do strefy euro jest za wejściem Polski do strefy euro w dwa lata po wstąpieniu do UE.

'To uzgodnienie jest bardzo istotne (o wejściu do EMU dwa lata po wejściu do UE), bo z niego można wysunąć bardzo ważne wnioski co do tempa równoważenia finansów publicznych. (....) Trzeba utrzymać niską inflacje, ale także trzeba mieć o wiele mniejszy niż obecnie w Polsce deficyt budżetu. Tutaj granicą jest 3 proc. z tendencją do równoważenia budżetu. To jest warunkiem rozwoju gospodarki' - powiedział Balcerowicz.

'Jest bardzo istotne, aby spełniły się zapewnienia ministra (finansów Grzegorza) Kołodki, że deficyt całości finansów publicznych będzie istotnie mniejszy niż planowano poprzednio. Myślę, że jest to możliwe' - dodał.

Balcerowicz powiedział, że ma nadzieję, iż deficyt na przyszły rok będzie istotnie mniejszy niż w roku 2002 i niż planowano do tej pory.

Minister finansów Grzegorz Kołodko powiedział w czwartek, że deficyt budżetowy w 2003 roku może być niższy niż planowany na ten rok w wysokości 40 mld zł.

Zdaniem Wiesławy Ziółkowskiej z Rady Polityki Pieniężnej deficyt budżetu na 2003 rok wyniesie 38-40 mld zł wobec 40 mld zł w roku 2002.

Rząd na początku lipca przyjął założenia do budżetu, w których deficyt miał wzrosnąć do 43 mld zł z 40 mld zł w tym roku.

Niedawno jeden z prominentnych posłów SLD poinformował PAP, że Kołodko zapewnił posłów tego klubu, że przyszłoroczny deficyt budżetu nie przekroczy 38 mld zł. Deficyt budżetowy zapisany w ustawie budżetowej na 2002 rok wynosi 5,2 proc. PKB, jednak Kołodko planuje ograniczyć go w 2003 roku do 4,9 proc. PKB.

Ministerstwo Finansów prognozuje, że dług publiczny wzrośnie w przyszłym roku do 52,3 proc. PKB z 49,8 proc. prognozowanych na ten rok.

Pod koniec sierpnia wiceprezes NBP Andrzej Bratkowski poinformował PAP, że najpóźniej w październiku zakończone zostaną prace zespołu MF i NBP.

Polska chce przystąpić do Unii Europejskiej w 2004 roku. Jednak przed przystąpieniem do Unii Monetarnej (EMU - Economic and Monetary Union) waluty krajów oczekujących na ten moment zostałyby powiązane w ramach systemu ERM II, czyli tak zwanego węża walutowego, który ściśle ogranicza wahania krajowej waluty wobec euro do plus/minus 15 proc.

Wiceminister finansów Ryszard Michalski powiedział niedawno, że między ministerstwem a bankiem centralnym występują rozbieżności, a NBP przedkłada horyzont długookresowy nad krótkookresowe zachowanie kursu złotego przed wejściem do węża walutowego ERM II.

Natomiast Ministerstwo Finansów zwraca uwagę bardziej na to, co się będzie działo z kursem złotego w najbliższych kilkunastu miesiącach.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)