Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|

Wynagrodzenia w jednej branży o 53 proc. wyższe od średniej. Ponad 11 tys. zł

37
Podziel się:

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu br. wyniosło 7368,97 zł. Ale w jednej branży jest o ponad 50 proc. wyższe - informuje GUS.

Wynagrodzenia w jednej branży o 53 proc. wyższe od średniej. Ponad 11 tys. zł
Przeciętne wynagrodzenie w górnictwie większe niż w innych branżach (GETTY, Anadolu Agency)

Najnowsze dane opublikował w poniedziałek dane o wynagrodzeniu. Wynika z nich, że średnia płaca w górnictwie wzrosła do 11 323 zł brutto. Kwota jest o 53 proc. większa od średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Panu Tuskowi już dziękujemy". Wraca gorący temat. Ta obietnica wywołała burze

Przeciętne wynagrodzenie w górnictwie znacznie wyższe

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu br. jest od górniczego poziomu znacznie niższe. Wyniosło, jak pisaliśmy, 7368,97 zł, tj. o 11,9 proc. więcej niż przed rokiem (wobec wzrostu o 10,4 proc. w lipcu br. i o 12,7 proc. w sierpniu ub. roku). W okresie styczeń-sierpień br. ukształtowało się ono na poziomie 7322,21 zł i było o 12,2 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku (kiedy wzrost wyniósł 13,1 proc.).

W biuletynie, który przedstawia "sytuację społeczno-gospodarczą kraju w sierpniu 2023 r." czytamy, że we wszystkich działach o znaczącym udziale w zatrudnieniu nominalne wynagrodzenia kształtowały się powyżej poziomu sprzed roku.

Wzrost wynagrodzenia w poszczególnych branżach

Powyższe wzrosty widać w ujęciu procentowym. I w tym wypadku najbardziej zwiększyły się płace w dziale wydobywanie węgla kamiennego i węgla brunatnego – o 27,2 proc. (po spadku w lipcu o 24,9 proc.). Wysoki wzrost płac notowano również w robotach budowlanych specjalistycznych (14,7 proc.), produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (13,5 proc.), magazynowaniu i działalności usługowej wspomagającej transport (13,4 proc.), a także w handlu hurtowym i detalicznym pojazdami samochodowymi oraz ich naprawie (13,0 proc.).

W najmniejszym stopniu wzrosły wynagrodzenia w działach: budowa budynków (o 2,5 proc., po spadkach w poprzednich miesiącach), produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 7,8 proc.) oraz produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 8,5 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
xgnbxgnx
2 miesiące temu
No ale tego jdnego warunku nie podaliście
takjest
2 miesiące temu
Dostaja ci co moga protestami Sejm zablokowac, rolnikom uszy opadly to i ich rzadzacy opluwaja, o bialych kolnierzykach nie mowie, po paniusie w szpileczkach nie potrafia protestowac.
kat
2 miesiące temu
A jeszcze nie znacie zasad ich emerytur bo to dopiero by wkurzyło Polaków.
fakty
2 miesiące temu
tak się kupuje głosy na wybory
meand
2 miesiące temu
Górnicy to święte krowy. Górnik-fakt że praca na niektórych stanowiskach ciężka , niebezpieczna bo pod ziemią ale na zarobki narzekać nie powinni bo to już najczęściej są to zarobki dobrze ponad 7,8k+ masę dodatków łącznie ponad 20 tys + dodatki inflacyjne i podwyżka w tym roku o wysokość inflacji a i tak ciągle mało i grożą protestami. W hutnictwie kryzys , premie zabierane a górnikom dokładają miliardy i do prywatnych spółek bo na premie po kilka tys dla nich musi być. Na większośći stanowisk to by też mogli dłuzej popracować , fizycznie pracują z 4 godziny i czy np praca hutnika pracującego przy wysokiej temperaturze, dużym zapyleniu i hałasie w systemie 4-brygadowym jest łatwiejsza? a muszą pracować do 60 lat.
...
Następna strona