Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Złoty jest słaby. Górą czeska korona, która niemal odrobiła pandemiczne straty

49
Podziel się:

Polska gospodarka jest większa niż czeska, ale jeśli przyjmiemy wycenę walut obu krajów za punkt odniesienia, okaże się, że to nasi południowi sąsiedzi górują nad nami. Na rynku widać już wyraźnie efekty odważnych podwyżek stóp procentowych w Czechach i znacznie bardziej zachowawczej postawy NBP.

Złoty jest słaby. Górą czeska korona, która niemal odrobiła pandemiczne straty
Czeska waluta rośnie w siłę i wypada lepiej niż polski złoty (Flickr, Peter Menzel, (CC BY-SA 2.0))
bFemoQKt

Polska i Czechy na rynkach finansowych mają podobny status i walczą o uwagę zagranicznych inwestorów. W środę zdecydowanie w centrum uwagi znaleźli się nasi południowi sąsiedzi. A wszystko za sprawą odważnej podwyżki stóp procentowych.

Choć Czesi mają niższą inflację (6 proc.) niż Polska (7,8 proc.), tamtejszy bank centralny wykazuje się znacznie większą determinacją do wyhamowania wzrostu cen. Główną stawkę oprocentowania podniósł do 3,75 proc. Jest więc już ponad dwukrotnie wyższa niż w naszym kraju.

Ekonomiści banku Santander zauważają, że w reakcji na zaskakująco mocną podwyżkę stóp w Czechach tamtejsza waluta wyraźnie się umocniła. Za to polski złoty radził sobie najsłabiej w regionie.

bFemoQKv
Zobacz także: Rekordowo droga Wigilia. Seniorzy o świątecznych zakupach i konieczności zaciskania pasa

- Rynek pokazuje dokładnie co myśli o działaniach banków. Kurs czeskiej korony do euro jest w okolicach poziomów sprzed wybuchu pandemii, podczas gdy kurs złotego do euro jest w okolicach apogeum kryzysu - zauważa Przemysław Kwiecień, główny ekonomista domu maklerskiego XTB.

bFemoQKB

Notowania korony i złotego

Obecnie w Polsce euro kosztuje około 4,63 zł, czyli tylko kilka groszy mniej niż w listopadzie, gdy kurs osiągał nie tylko najwyższe poziomy w pandemii, ale też wyznaczał maksima niewidziane od 2009 roku.

Kurs euro w złotych (ostatnie 5 lat)

bFemoQKC

Od momentu, gdy w Czechach doszło do pierwszej podwyżki stóp procentowych (w czerwcu), złoty osłabił się, a euro zdrożało o prawie 20 groszy (4 proc.).

W analogicznym czasie czeska korona nie straciła na wartości do euro, a nawet umocniła się. Od ostatniego szczytu na euro na początku lipca kurs spadł o około 3 proc. Tym samym już prawie wrócił do poziomu sprzed pandemii.

Warto przypomnieć, że w szczycie paniki Czesi płacili nawet 28 koron za euro, a teraz niewiele ponad 25.

Kurs euro w czeskich koronach (ostatnie 5 lat)

bFemoQKD

Inwestorzy znacznie przychylniej patrzą na czeską walutę niż polską i od ponad roku systematycznie rośnie kurs CZK/PLN. A w latach 2018-2020 był bardzo stabilny i utrzymywał się w zasadzie na tym samym poziomie.

Kurs czeskiej korony w złotych (ostatnie 5 lat)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFemoQKW
pieniądze
forex
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Tak
3 tyg. temu
Czeska gospodarka radzi sobie bardzo słabo. Wzrost PKB w tym roku wyniesie tylko 2% po spadku 6% w tamtym roku. To najgorzej w regionie i znacznie gorzej niż w Polsce, gdzie PKB w tym roku wzrośnie o 5,5% po spadku 2,7% w zeszłym. Polityka czeskiego banku jeszcze pogarsza perspektywy wzrostu Czech.
Jan
3 tyg. temu
bo tam mają nieupolitycznionego prezesa NBP który realizuje swoje obowiązki konstytucyjne, a u nas nie dość że robi to co mu partia każe to jeszcze za to nie odpowie bo szefem prokuratury jest też polityk. Niestety Polacy zostali wydymani, a myśleli że polityka nie ma związku z ich życiem tak bardzo, więc to jest najlepszy przykład !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ziemia Kłodzk...
4 tyg. temu
Zacząłem pracować w Czechach w 1997 roku i wtedy dostałem 10 koron za 1 zł. Dzisiejszy kurs to 5,41 korony i nadal spada. To wszystko, co chcę napisać o gospodarce lidera-losera regionu.
bFemoQKX
obatel
4 tyg. temu
To proste . Czesi już dawno zaczęli podnosić stopy procentowe i robią to dalej i to na dużą skalę .
1234be
4 tyg. temu
Niedługo będziemy w Polsce zarabiać po 30 USD na miesiąc, jak w PRL, a w sklepach będzie tylko kaszanka, ale za po równo dla wszystkich. Taki narodowy socjalizm w wydaniu PiS popieranego przez ciemny lud.
...
Następna strona