Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

ZUS może wypłacić dodatkowe 1,2 tys. zł i to przez lata. Oto warunki

15
Podziel się:

Mało kto wie, że może otrzymać od ZUS-u dodatkowe niemal 1,2 tys. zł. Zakład może wypłacać je nawet przez kilka lat. Renta szkoleniowa, bo o niej mowa, ma ułatwić świadczeniobiorcy przystosowanie się do nowego zawodu. Oto warunki, jakie trzeba spełnić, by ją otrzymać.

ZUS może wypłacić dodatkowe 1,2 tys. zł i to przez lata. Oto warunki
Renta szkoleniowa od ZUS-u to nawet 1,2 tys. zł dopłaty do pensji. Oto warunki (zdj. ilustracyjne). (Adobe Stock, Bozena Pisarska)

O sprawie pisze serwis fakt.pl, który przypomina, że renta szkoleniowa to świadczenie wypłacane przez ZUS osobom, które zdecydowały się na zmianę swojej profesji ze względu na utratę możliwości wykonywania dotychczasowej pracy. Dodatek do pensji może być wypłacany nawet przez trzy lata.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: ZNP komentuje podwyżki. "Myślę, że Tusk zwyczajnie się przejęzyczył"

Oto komu przysługuje renta szkoleniowa

Renta szkoleniowa wypłacana jest osobom, które nie są już zdolne do pracy zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami lub w zawodzie, który wykonywali. Jednak celowość przekwalifikowania musi potwierdzić lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS-u.

Świadczenie przysługuje osobom niezdolnym do pracy w swoim zawodzie, które mają wymagany okres składkowy i nieskładowy. Ich liczba jest zróżnicowana w zależności od wieku świadczeniobiorcy. Osoby przed ukończeniem 20 lat potrzebują jednego roku takich okresów, a osoby powyżej 30 lat – pięciu lat.

ZUS dodaje, że osoba, która nie osiągnęła wspomnianego okresu składkowego i nieskładkowego, spełnia warunek stażu, jeśli była zgłoszona do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat lub w ciągu sześciu miesięcy po ukończeniu nauki oraz do dnia powstania niezdolności do pracy posiadała, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi sześciu miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.

Jednak okresy składkowe i nieskładkowe nie są wymagane w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest skutkiem wypadku. Zdarzenie jednak musi mieć miejsce w drodze do pracy lub z pracy, a także w trakcie jej wykonywania czy też w wyniku choroby zawodowej.

Ile wynosi renta szkoleniowa?

Sama renta szkoleniowa jest przyznawana na sześć miesięcy, jednak jej wypłaty można przedłużyć nawet do 36 miesięcy. Jednak w trakcie pobierania świadczenia nie można pracować.

Wysokość renty szkoleniowej to 75 proc. podstawy wymiaru renty, jednak nie mniej niż najniższa renta z tytułu niezdolności do pracy (wyjątkiem osoby, które nie mogą wykonywać dotychczasowego zawodu z powodu wypadku lub choroby zawodowej – dla nich podstawa wynosi 100 proc.). W przełożeniu na liczby: od marca 2023 r. kwota ta wynosi 1191,33 zł. Zmieni się po marcowej waloryzacji – przypomina fakt.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
logistyka
3 miesiące temu
Na komisje w ZUS czeka sie kilka miesiecy bo orzecznicy maja problem ale z czym????????
pi.
3 miesiące temu
A z dozorcy na pracownika ochrony też można dostać ten dodatek?
Zus
3 miesiące temu
Odmawia swiadczen niezdolnym do pracy a jego orzecznictwo to bagno prawne.
Cześć
3 miesiące temu
A co to jest 1200 zeta??? 1 porządne zakupy
ZK590
3 miesiące temu
No to super. Wreszcie 40 letni emeryci przestaną żerować na pracy innych.