Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Jakie dokumenty potrzebne są do rozliczenia ulgi odsetkowej?

7
Podziel się:

Ulga odsetkowa to rodzaj ulgi, która przysługuje podatnikowi w ramach tzw. praw nabytych. Oznacza to, że już nie można nabyć do niej praw, ale korzystać z niej mogą osoby, które wcześniej nabyły do niej prawo. Sprawdź, czy jesteś uprawniony do ulgi odsetkowej. Jakich dokumentów będziesz potrzebował?

Jakie dokumenty potrzebne są do rozliczenia ulgi odsetkowej?
Jakie dokumenty potrzebne są do rozliczenia ulgi odsetkowej? (Fotolia)
bECOpFfp

Ulga odsetkowa — kogo dotyczy?

Dawniej kwestię odliczeń w ramach tzw.ulgi odsetkowej określały przepisy art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obowiązywały one do 2006 roku. Od tego czasu mogą skorzystać z niej skorzystać podatnicy w ramach praw nabytych, nie dłużej niż do 2027 roku.

Z ulgi odsetkowej mogą korzystać osoby, które w latach 2002-2006 uzyskały kredyt. Przysługuje im prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek kredytu mieszkaniowego, kredytu na jego spłatę i do każdego kolejnego kredytu przeznaczonego na spłatę kredytu hipotecznego. Zatem warunkiem z skorzystania z odliczenia jest zawarcie umowy o kredyt mieszkaniowy przed 1 stycznia 2007 r.

bECOpFfr

Ulga odsetkowa nie ma zastosowania do podatników, którzy uzyskali kredyt na zasadach określonych w ustawie z 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.
Prawo do ulgi a cel zaciągniętego kredytu hipotecznego

W przypadku ulgi odsetkowej od dochodu podlegają odliczeniu faktyczne wydatki poniesione na spłatę odsetek z kredytu mieszkaniowego, udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związane z:

● Budową lokalu lub budynku mieszkalnego
● Wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo wybudowanego budynku mieszkalnego, albo lokalu mieszkalnego w takim budynku;
● Zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego
● Nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne, lub przebudową budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie.

bECOpFfx

Jakie są szczegółowe warunki prawa do ulgi odsetkowej?

Aby móc skorzystać z ulgi odsetkowej należy mieć zaciągnięty kredyt po 1 stycznia 2002 roku. Kredyt musiał być udzielony przez bank lub SKOK. Istotną kwestią jest to, że inwestycja ma dotyczyć budynku mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r. Natomiast w przypadku inwestycji na budowę nieruchomości zakończenie budowy musiało nastąpić przed upływem 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę i zostało potwierdzone pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego lub zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku.

W 2020 roku możliwość uwzględnienia ulgi odsetkowej przysługuje podatnikowi tylko w przypadku odsetek od części kredytu, której kwota nie przekracza 325 990 zł.

Ulga odsetkowa – jak obliczyć?

Przy spełnieniu warunków do skorzystania z ulgi podatkowej mają prawo na zasadach praw nabytych, odliczyć w zeznaniu rocznym od podstawy obliczenia podatku zapłacone odsetki od kredytu. Odsetki, które podlegają odliczeniu muszą spełnić następujące kryteria:

bECOpFfy

● Muszą być spłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem przez kredytodawcę.
● Nie są zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi,, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku;
● Nie zostały odliczone od przychodów na podstawie ustawy o ryczałcie.

Dodatkowo ulga odsetkowa obejmuje odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego dla celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji.

bECOpFfz

Jakie są limity odliczenia? Jeżeli inwestycja budowlana została zakończona:

● w latach 2002-2007 – limit wynosi 189.000 zł;
● w roku 2008 – limit wynosi 212.870 zł;
● w roku 2009 – limit wynosi 243.460 zł;
● w roku 2010 – limit wynosi 264.810 zł;
● w latach 2011 – 2016 – limit wynosi 325.990 zł.
● na rok 2019 – limit wynosi 325 990 zł

Limit ten dotyczy odsetek spłacanych przez obu małżonków.

Aby obliczyć wysokość ulgi odsetkowej należy postawić następujące dane do wzoru:

bECOpFfA

limit z roku zakończenia inwestycji x kwota odsetek : wysokość zaciągniętego kredytu

Na przykład: 325 990 zł x 8 000 zł : 250 000 = 10 431,68 zł

Oznacza to, że w złożonym zeznaniu podatkowym za rok 2019, podatnik będzie mógł odliczyć maksymalnie kwotę 10 431,68 zł.

Jakie dokumenty potrzebne do odliczenia?

Podstawowym dowodem potwierdzającym nasze prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej jest zaświadczenie o wysokości odsetek zapłaconych na rzecz podmiotu, który udzielił kredytu. Warunkiem jest także dołączenie formularzy PIT-D, PIT-2K do deklaracji podatkowej PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28. Podczas pierwszego składania deklaracji należy dołączyć oba dokumenty: PIT-D oraz PIT-2K. W późniejszym czasie składamy jedynie załącznik PIT-D do deklaracji rocznej.

Twój e-PIT – urząd skarbowy rozliczy się za Ciebie

Od 15 lutego możemy za pomocą systemy Twój e-PIT wysłać PIT za 2019 r. lub po prostu sprawdzić swoje zeznanie podatkowe. Podatnicy mogą tam rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. System obsługuje PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Nie musimy samodzielnie wypełniać informacji o przychodach, gdyż Krajowa Administracja Skarbowa dokona rozliczenia za nas. Mamy czas do 30 kwietnia, aby rozliczenie przeczytać i zaakceptować bez zmian lub zaktualizować pewne informacje (na przykład czy chcesz podlegać wspólnemu opodatkowaniu z małżonkiem czy skorzystać z ulg). Możesz więc odliczyć z dochodu ulgę odsetkową.

bECOpFfS
podatki
faq
ulga odsetkowa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
ja
2 lata temu
bańka na nieruchomościach rośnie bo kasa jest rozdawana, stopy procentowe poniżej inflacji i tani przez to kredyt. Ale kiedyś ta polityka odbije się nam czkawką. Stracą nie tylko posiadacze nieruchomości, ale przede wszystkim ludzie mający oszczędności. Dlatego trezba się do tego przygotować. Jak? Wiedza finansowa się przydaje. Przeczytajcie ksią.ż ke pt. Emeryt,ura nie jset Ci potzerbna. Można się czegoś nauczyć.
wap
2 lata temu
a jak za gotowke budowa domu to tez odlicza bo ja jakos tempawa teraz jestem,i nic nie panimaju?
obiektywny 24
2 lata temu
A co z ulgą odsetkową dla frankowiczów, którzy otrzymają rekompensaty - czyli korzystali nie ze swojej winy z ulgi im nienależnej?
bECOpFfT
Wkurzony
2 lata temu
Nie powiedzieli jeszcze o jednaj waznej rzeczy !!!Jezeli ktos kupił budynek w stanie surowym od sprzedającego i ten nie oddał budynku w ciągu trzech lat to nowy nabywca nie bedzie mógł skorzystać z ulgi odsetkowej nawet jezeli sprzedajacy z niej nie skorzystał !!!
Tytus
2 lata temu
ale nowina