Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Akcyza na papierosy w górę. To raj dla przemytników i szarej strefy

106
Podziel się:

Podwyżka akcyzy zwiększy popyt na nielegalne papierosy i napędzi przemyt. Tego obawiają się producenci wyrobów tytoniowych. I mają żal do rządu, że zignorował dotychczasowe ustalenia z branżą.

Podwyżka akcyzy to raj dla przemytników.
Podwyżka akcyzy to raj dla przemytników. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEKygjxN

Jak pisze środowa "Rzeczpospolita", producenci wyrobów tytoniowych nie są zadowoleni z rządowych planów podwyżki akcyzy.

Bo choć ceny ich wyrobów na pewno wzrosną, to jednak w dłuższej perspektywie na pewno im się to nie opłaci. Jako przykład branża pokazuje rok 2015.

Wtedy też akcyza skokowo wzrosła, a obroty producentów spadły. Jak to możliwe? Przede wszystkim zyskały na znaczeniu papierosy z nielegalnych źródeł. Ucieszyli się również przemytnicy, bo popyt na ich usługi znacznie wzrósł.

bEKygjxP

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Rynek został zdestabilizowany, a i budżet przez to dostawał znacznie mniej pieniędzy. Dopiero w kolejnych latach wpływy do państwowej kasy wróciły do poziomów sprzed podwyżki akcyzy.

Podwyżka podatku niekoniecznie musi więc przełożyć się na więcej pieniędzy w budżecie. A przypomnijmy, że rząd w projekcie ustawy zakłada, że w ten sposób uda się zebrać z rynku nawet 1,7 mld zł rocznie.

bEKygjxV

Branża ma również za złe władzy, że ta zignorowała dotychczasowe ustalenia. Wzrosnąć miała bowiem głównie akcyza naliczana od 1000 sztuk papierosów. A ta procentowa miała zostać bez zmian.

Producenci apelowali również, by podwyżki były rozłożone na kilka lat i plany były znane z wyprzedzeniem. W przypadku przyszłorocznej podwyżki na pewno tak powiedzieć nie można.

Projekt pojawił się w drugiej połowie listopada. Przeszedł już przez Sejm, ale Senat zajmie się nim dopiero tydzień przed świętami. Marne szanse więc, by udało się wprowadzić podwyżki już od stycznia. Pisaliśmy o tym w money.pl na początku tego tygodnia.

bEKygjxW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKygjyq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(106)
Yy6
2 lata temu
Ukraina oszaleje
Ruslan
2 lata temu
7 zł za fajki u Putina haa ha ha U ruskich można wszystko przywieść ....gaz fajki benzyna itp.....ha ha
Zobacz
2 lata temu
JEST KASA..... TYLKO OPÓR KONTROLE NA GRANICY..... CO JAKIŚ CZAS ZMIENIAĆ OBSADĘ..... MOCNE KONTROLE WEWNĘTRZNE BAZARY.... NO I NALOTY NA LEWE FABRYKI...... NALOTY, KONTROLĘ, PUDŁO I KONFISKATA MIENIA....... I KARY, KARY!!! I OPÓR KARAĆ.....
bEKygjyr
Hyhyhy
2 lata temu
Rzuciłem jakiś czas temu i mogą mi skoczyć ;)
Piotr
2 lata temu
Przecież wiadomo kogo popierają posłowie pis przykład Banaś
...
Następna strona