Notowania

Akcyza na alkohol w górę. Zdrożeje piwo, wino i wódka

Alkohol będzie droższy. PiS właśnie wniósł do Sejmu projektu ustawy zmieniającej stawki akcyzy. Podrożeje wódka, piwo i inne alkohole. Średnio kwota akcyzy wzrasta nawet o 10 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Akcyza na alkohol będzie wyższa. Rząd własnie wniósł w tej sprawie do Sejmu odpowiedni projekt ustawy (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Ile wyniesie akcyza na alkohol w 2020 roku? To zależy od rodzaju, ale jedno jest pewne - będzie drożej niż do tej pory. Tak wynika z rządowego projektu ustawy o podatku akcyzowym, który właśnie został wniesiony do Sejmu.

Akcyza w 2020 roku będzie średnio o 10 proc. wyższa niż do tej pory. To znacznie więcej niż rząd zapowiadał w Aktualizacji Planu Konwergencji, opublikowanej wiosną.

"Na 2020 rok przewiduje się indeksację o 3 proc. stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie" - pisał rząd w projekcie ustawy budżetowej.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Okazuje się jednak, że podwyżka może być bardziej dotkliwa.

Akcyza na alkohol etylowy 2020

Do tej pory wynosiła ona 5704 zł od 1 hektolitra alkoholu etylowego zawartego w gotowym wyrobie. Po zmianach ma wynieść 6275 zł, czyli o 571 zł więcej. To 10 proc. podwyżki.

W 2020 roku palacze i pijący zapłacą więcej. Stawki akcyzy mają iść w górę
Akcyza na papierosy i alkohol w górę. Ministerstwo Finansów chce zmieniać stawki, ale czas ucieka

Stawka akcyzy na piwo wzrośnie w takim samym tempie. Do tej pory od 1 hektolitra za każdy stopień Plato (czyli zawartość ekstraktu, zazwyczaj cukru) akcyza wynosiła 7,79 zł. Po zmianach ma wynieść 8,57 zł, czyli o 78 groszy więcej.

Akcyza na wino? Było 158 zł za hektolitr gotowego wyboru, będzie - 174 zł. Czyli 16 zł i 10 proc. więcej, podobnie jak w poprzednich przypadkach.

Wzrośnie również podatek pobierany od wyborów pośrednich. Tu za hektolitr gotowego wyrobu trzeba będzie zapłacić już nie 318, a 350 zł.

10 proc. wzrost akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe od stycznia 2020 r. Rząd złożył projekt
Rząd PiS szuka pieniędzy. Będzie wzrost akcyzy na alkohol i papierosy

Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym pojawiła się w Sejmie w czwartek. Marszałek Sejmu nie nadał jeszcze nawet drukowi numeru.

Alkohol będzie droższy

Co to oznacza dla klientów? W ocenie skutków regulacji czytamy, że "prawdopodobny jest wzrost cen wyrobów akcyzowych przy podwyżce stawki akcyzy". Jaki?

Twórcy projektu twierdzą, że 0,5 litra wódki zdrożeje o 1,40 zł, a 0,5 litra piwa o zawartości 12 stopni Plato - o 6 groszy. Butelka wina ma być droższa o 15 groszy.

Ustawa podnosi również akcyzę na papierosy. O tym jednak informowaliśmy w osobnym materiale.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: akcyza, akcyza na alkohol, alkohol, pis, podatki, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2019

to już było przerabianeCztery lata ,,,dojnej zmiany ,,, wydoi nam portfele i kieszenie ,,, . Ale pewna grupa ,,,polaków,,, tak chciała , więc portfeliki będą lżejsze o … Czytaj całość

14-11-2019

PoziCo mi się zdaje że od tego uszczelniania vatu kibel w końcu pęknie

14-11-2019

Brok3Nie pije nie pale jedyne to codziennie kobitke se wa.... e

Rozwiń komentarze (4)