Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Będzie wyższa kwota wolna od podatku od spadków i darowizn. Rząd reaguje na inflację

49
Podziel się:

Kwota wolna od podatku od spadków będzie wyższa. Tak zakłada projekt rozporządzenia opublikowany w poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. To reakcja rządu na wysoką inflację w kraju i wzrost cen towarów nieżywnościowych.

Będzie wyższa kwota wolna od podatku od spadków i darowizn. Rząd reaguje na inflację
Kwota wolna od podatku od spadków będzie wyższa. Rząd Mateusza Morawieckiego przedstawił projekt (PAP, PAP/Marcin Obara)

Rząd przedstawił projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem oraz skal podatkowych, według których oblicza się ten podatek.

Wyższa kwota wolna od podatku od darowizn

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, w przypadku wzrostu cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku o ponad 6 proc., minister finansów podwyższa kwoty wolne od podatku w stopniu odpowiadającym wzrostowi tych cen.

W okresie od I kwartału 2003 r. do II kwartału 2022 r. z komunikatów prezesa GUS w sprawie wskaźnika cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku rząd wyliczył, że w tym czasie ceny wzrosły o 8,27 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliardy złotych na pomoc dla samorządów. "Nie ma darmowych obiadów w energetyce"

Dlatego też minister finansów Magdalena Rzeczkowska zaproponowała, by w przypadku darowizny od jednego darczyńcy kwota wolna od podatku wzrosła do 10 tys. 434 zł, w przypadku darowizny od wielu darczyńców - do 20 tys. 868 zł łącznie.

Kiedy wejdą w życie przepisy?

Przepisy rozporządzenia wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. To oznacza, że podwyższone kwoty zwolnione z podatku i niepodlegające opodatkowaniu oraz ustalone rozporządzeniem skale podatkowe będą miały zastosowanie do przypadków, w których obowiązek podatkowy powstał od dnia następującego po opublikowaniu rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(49)
Mark
2 lata temu
Ale żart
Stanisław 50
2 lata temu
Od spadków i darowizn w ogóle nie powinno być podatku. Bo przecież ktoś już wcześniej i tak od tego zapłacił podatek. Ile razy można opodatkowywać to samo ?
karuzela
2 lata temu
365 zmian podatkowych na 365 dni w roku , ktoś jeszcze za tym bajzlem nadąża?
Bulba
2 lata temu
Czyli za traktor i wesele zapłacone przez darczyńców trzeba będzie jednak zapłacić podatek?
beneficjent
2 lata temu
Ludzie, umieram ze śmiechu, ratujcie!
...
Następna strona