Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Będzie zerowy VAT na żywność. Jest rozporządzenie

Podziel się:

"Minister Finansów podpisał właśnie na moje polecenie rozporządzenie VAT 0 proc. na żywność" - ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Będzie zerowy VAT na żywność. Jest rozporządzenie
Premier nakazał podpisać rozporządzenie przedłużające zerowy VAT na żywność (GETTY, NurPhoto)

"Minister Finansów podpisał właśnie na moje polecenie rozporządzenie VAT 0 proc.na żywność. To oszczędność na zakupach dla milionów polskich rodzin. Tak wygląda skuteczna i ambitna polityka" - napisał na platformie X Mateusz Morawiecki.

Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw. Przedłuża ono obowiązywanie zerowej stawki podatku VAT na żywność, wprowadzonej tzw. tarczą antyinflacyjną od lutego 2022 r. Dotychczasowe przepisy obowiązywały do końca 2023 r. Obniżona stawka VAT na żywność będzie obowiązywać do 31 marca 2024 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bilion zł. Taki jest rachunek za obietnice wyborcze. "Niech powiedzą, że VAT trzeba podnieść do 30 proc."

20 listopada posłowie PiS wnieśli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, zakładający przedłużenie zerowego VAT na żywność od 1 stycznia do końca czerwca 2024 roku.

Rozporządzenie a nie ustawa

W środę premier Mateusz Morawiecki zamieścił na ten temat nagranie w mediach społecznościowych. "Ustawa o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowa, ale nowa większość sejmowa ma problem z jej przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu" - powiedział w nagraniu. "Wymyśla różne tłumaczenia, na przykład, że nie zabezpieczyliśmy na to pieniędzy w budżecie. To oczywiście nieprawda, bo te pieniądze są" - zapewnił.

Do rozwiązania kwestii zerowego VAT na żywność rozporządzeniem a nie ustawą nawiązują pierwsze komentarze na platformie X. Ekonomiści, dziennikarze i publicyści przypominają, że PiS zarzucał nowej większości sejmowej, że nie proceduje rządowego projektu ustawy w tej sprawie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl