Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Darowizna na walkę z wirusem? Można ją rozliczyć w podatku

5
Podziel się

Firmy i przedsiębiorcy pokazują serce i przekazują miliony złotych na walkę z epidemią koronawirusa. Ale mogą na tym zyskać również finansowo. Podpowiadamy, kiedy i jak można odliczyć darowiznę w zeznaniu podatkowym.

Darowizna w PIT może oznaczać sporą ulgę.
Darowizna w PIT może oznaczać sporą ulgę. (East News, Mariusz Grzelak/REPORTER)
bEqnSWKt

Niektórzy przekazują miliony złotych, inni setki tysięcy, a jeszcze inni sponsorują szpitalom maseczki, rękawiczki czy sprzęt do walki z wirusem. I choć mało kto myśli o tym teraz w kategoriach ekonomicznych, to jest instrument, który pozwoli na tym zyskać również finansowo.

Firmy, które chciałyby odliczyć od dochodu przekazane darowizny, mogą to zrobić na dwa sposoby.

- Jeden z nich jest całkiem nowy, bo wprowadzony w tzw. tarczy antykryzysowej - tłumaczy w rozmowie z money.pl Maciej Hadas, doradca podatkowy z Grant Thornton.

bEqnSWKv

Jego firma zapowiedziała darmowe porady dla przedsiębiorców, którzy zechcą rozliczyć darowiznę w podatku dochodowym. Oczywiście w przyszłym roku, gdy będziemy składać zeznanie za ten trwający.

Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Kto skorzysta z odliczenia darowizny?

Z odliczenia mogą skorzystać firmy, które przekażą darowiznę na przeciwdziałanie COVID-19. Jak tłumaczy Maciej Hadas, obdarowanym nie może być jednak każdy podmiot. Odliczeniu bowiem podlegać będą tylko darowizny przekazane na rzecz:

bEqnSWKB

- podmiotów, wykonujących działalność leczniczą, wpisanych do specjalnego wykazu (to tzw. szpitale jednoimienne),
- Agencji Rezerw Materiałowych,
- Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

To o tyle istotne, że przekazanie darowizny na inny podmiot (na przykład na fundację lub "zwykły" szpital) uniemożliwi skorzystanie z odliczenia na nowych zasadach.

bEqnSWKC

Im szybciej, tym korzystniej

A te są dla podatników bardzo korzystne. Szczególnie dla tych, którzy na wsparcie zdecydują się w najbliższych tygodniach.

- Firmy, które przekażą pieniądze lub sprzęt medyczny do końca kwietnia, od dochodu w PIT lub CIT odliczą nawet 200 proc. wartości darowizny - tłumaczy Maciej Hadas z Grant Thornton.

Darowizna przekazana w maju 2020 roku daje 150 proc. odliczenia, a od czerwca do końca września odliczyć będzie można 100 proc. jej wartości. Im szybciej, tym większa szansa na odliczenie.

bEqnSWKD

Problemu nie ma, gdy darowizną są pieniądze. Wtedy z oszacowaniem wartości darowizny nie ma problemu. Albo gdy firma przekazuje na przykład maseczki ochronne, które sama wcześniej kupiła. Ma na nie fakturę, na podstawie której można potem dokonać odliczenia.

- W przypadku przekazania pieniędzy konieczne jest jego udokumentowanie na rachunku bankowym obdarowanego - mówi Maciej Hadas. - Z kolei przy darowiźnie rzeczowej trzeba spisać umowę darowizny, w której znajdzie się oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.

W umowie darowizny musi się też znaleźć jej wartość. A jak ją oszacować, gdy na przykład firma produkująca tekstylia oddelegowała część pracowników do szycia maseczek, które później przekazała szpitalowi?

bEqnSWKE

- Trzeba oszacować wartość pod względem rynkowym czy na podstawie zużytych materiałów - tłumaczy Maciej Hadas. Jak dodaje, kwota nie może być wzięta "z kosmosu", jeśli chcemy ją później rozliczyć w podatku dochodowym.

Można odliczyć po staremu

Tyle tarcza antykryzysowa. Ale co z tymi, którzy przekazują lekarzom na przykład zapasy żywności czy kawę? Produkty żywnościowe nie służą przecież bezpośrednio przeciwdziałaniu chorobie COVID-19.

Dla takich darczyńców pozostaje istniejąca od lat ulga w PIT lub CIT. Z jednym zastrzeżeniem.

- W tym przypadku darowizna musi być dokonana na rzecz organizacji pożytku publicznego - zaznacza Maciej Hadas.

Dopiero wtedy będzie można odliczyć taką darowiznę w PIT lub CIT. Podatnik zaliczy ją sobie jako koszt uzyskania przychodu.

Ekspert Grant Thornton wskazuje również na pewne niedoskonałości w przepisach o VAT. - Brakuje regulacji dotyczących przekazywania usług w darowiźnie - mówi Maciej Hadas.

- Prawo nie mówi o tym, czy w takich przypadkach stosujemy zerową stawkę VAT, czy taka usługa jest zwolniona z podatku - twierdzi. I dodaje, że to coś, co powinno również zostać uregulowane w najbliższym czasie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEqnSWKW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
kst
rok temu
A co z darowiznami osób prywatnych? Czy też obowiązują te przepisy?
Jeeee
rok temu
No to Lewandowski już zaciera ręce. Kasa robi kasę!
junior
rok temu
WYSTARCZY NIE KRAŚĆ !!!!
bEqnSWKX
rtt
rok temu
super !! tylko że to powinno być od Podatku, nie od Dochodu.... już wolę se kupić nowe opony...
Ważne pytanie
rok temu
A czy osoba prywatna, zatrudniona na umowie o pracę, rozliczająca się poprzez PIT-37 również może odliczyć sobie od dochodu taką darowiznę?