Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Sieci handlowe sprzedają płyn z Orlenu po wyższej cenie. Ostra reakcja spółki

921
Podziel się

PKN Orlen wstrzymuje dostawy płynu dezynfekującego do sklepów, które - zdaniem spółki - złamały ustalenia i wystawiły go na sprzedaż. I to po znacznie wyższej cenie. Zdjęcia pokazujące takie działania w placówkach sieci E.Leclerc i Intermarche pojawiły się w sieci. Głos w tej sprawie zabrał też prezes Orlenu Daniel Obajtek.

W niektórych sieciach handlowych w sprzedaży pojawił się płyn z Orlenu. I to po wyższej cenie. Spółka paliwowa już zareagowała
W niektórych sieciach handlowych w sprzedaży pojawił się płyn z Orlenu. I to po wyższej cenie. Spółka paliwowa już zareagowała (East News, Karol Makurat/REPORTER)
bDTkCDdx

W poniedziałek wieczorem pierwsze sygnały napłynęły do naszej redakcji ze strony Michała Kołodziejczaka, lidera Agro Unii. Na Twitterze pokazał on, że jeden ze sklepów sieci E.Leclerc sprzedaje płyn dezynfekujący Orlenu po cenie 149 zł za 5 litrów. Chodzi o placówkę w Radomiu.

Przypomnijmy, że pierwotnie cena płynu wynosiła na rynku detalicznym 95 zł, a później została obniżona do 49 zł za 5-litrowe opakowanie. Inna sprawa, że zdobycie płynu na którejkolwiek ze stacji benzynowych jest obecnie niemal niemożliwe.

bDTkCDdz
Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Można go za to znaleźć właśnie w niektórych sieciach handlowych. Oprócz radomskiego E.Leclerca w sieci pojawiły się zdjęcia z Intermarche z Bystrzycy Kłodzkiej.

bDTkCDdF

Zapytaliśmy o stanowisko zarówno sieć handlową E.Leclerc, jak i Intermarche. Pierwszą z nich poprosiliśmy o komentarz w poniedziałek wieczorem, drugą - we wtorek rano. Odpowiedzi na nasze pytania jednak nie otrzymaliśmy, natomiast usłyszeliśmy zapewnienia, że komentarz dostaniemy możliwie jak najszybciej.

W obu sieciach sklepy działają bowiem na zasadzie franczyzy, co oznacza, że każdą placówkę może prowadzić inny przedsiębiorca.

Orlen: płyn miał być wykorzystywany na potrzeby własne

Co na to Orlen? Rzeczniczka spółki Joanna Zakrzewska zareagowała niemal natychmiast.

"Potwierdzamy, że dostarczamy nasz płyn sieciom wielkopowierzchniowym, z wyraźnym zastrzeżeniem, że może być on wykorzystywany jedynie ma potrzeby własne sklepu, zapewniając bezpieczeństwo jego klientów" - napisała w poniedziałek wieczorem na Twitterze, w odpowiedzi na wpis Michała Kołodziejczaka.

bDTkCDdG

We wtorek rano pojawiły się pierwsze ustalenia. "Każdy przypadek sprzedaży płynu PKN Orlen w sieciach wielkopowierzchniowych jest naruszeniem zapisów umowy i na każdy z nich będziemy reagować. Płyny były przeznaczone wyłącznie do zapewnienia bezpieczeństwa działania sklepów, ich klientów oraz pracowników" - napisała.

I po chwili w odpowiedzi na inny wpis poinformowała, że Orlen podjął decyzję o wstrzymaniu sprzedaży do sklepów, które złamały ustalenia.

"Już teraz, we wszystkich potwierdzonych przypadkach zostają wstrzymane dostawy do sklepów, które złamały zapisy umowy. Jeśli chodzi o kwestie prawne, nie będziemy odnosić się do nich publicznie do czasu pełnego wyjaśnienia sprawy" - informuje Joanna Zakrzewska.

bDTkCDdH

Informację potwierdził również prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Aktualizacja: E.Leclerc przyznaje się do błędu

Po publikacji materiału otrzymaliśmy stanowisko sieci E.Leclerc. - Potwierdzamy, że w sklepie w Radomiu doszło wczoraj do sprzedaży płynu do dezynfekcji, który powinien być przeznaczony jedynie do użytku wewnętrznego - przyznaje Patrycja Sienkiewicz-Nowak, dyrektor handlowy E.Leclerc.

- Wprowadzenie produktu do sprzedaży, włącznie z ustaleniem jego ceny było spowodowane błędną decyzją sklepu, który podobnie jak inne nasze placówki, jest niezależnym przedsiębiorstwem - dodała.

bDTkCDdI

Jak twierdzi przedstawicielka sieci, "produkt był dostępny dla klientów przez około dwie godziny i został wycofany ze sprzedaży przez osoby zarządzające sklepem natychmiast po weryfikacji błędu". - Obecnie w żadnym z naszych sklepów nie jest prowadzona sprzedaż tego produktu - mówi Patrycja Sienkiewicz-Nowak.

Płyn na ustach całej Polski

Przypomnijmy, że płyn dezynfekujący, produkowany przez PKN Orlen od kilku dni rozpala dyskusję w Polsce. Najwięcej kontrowersji budzą trudności w dostępie do niego. Niemal wszystkie stacje nie mają go w sprzedaży. Informowaliśmy o tym w money.pl.

- Był, ale już nie ma. Przywieźli 450 litrów i zniknął w godzinę, choć wprowadziliśmy zasadę - jedno opakowanie na klienta - usłyszeliśmy od sprzedawcy na jednej z wrocławskich stacji.

Sporo kontrowersji wzbudziła również cena płynu. Pierwotnie kosztował on na stacjach 95 zł za 5-litrowy baniak. Firma tłumaczyła, że to i tak poniżej średniej rynkowej. Później jednak cena została obniżona do niespełna 50 zł.

Dodatkowo Orlen wprowadził również litrowe opakowania, które sprzedawał w cenie 15 zł. Szczęśliwców, którzy mieli szansę znaleźć płyn na stacjach, było jednak nie wielu. W sieci aż roi się od komentarzy, że jest on trudniejszy do odnalezienia niż Święty Graal.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDTkCDea
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(921)
lowick
rok temu
no własnie kolejny przykład jak się zeszmacic za parę złotych. Ludzie powinni całkowicie przestać chodzić do tego sklepu, skoro właściciel tak traktuje swoich klientów .
pio
rok temu
pół roczny bojkot takich sklepów wystarczy by poszli z torbami,chytry traci zawsze dwa razy
Trigger
rok temu
Mam jedno pytanie do Orlenu i Rządu. Dlaczego płyn o kosztach produkcji ok. 3zł za 1 litr (taki jest koszt produkcji spirytusu 99% na skalę przemysłową) kosztuje 15 zł i więcej w sytuacji, gdy stał się towarem o znaczeniu strategicznym dla zdrowia Polaków? Dziwię się, że dotychczas nikt takiego pytania Rządowi i Orlenowi nie postawił.
bDTkCDeb
sam
rok temu
Żaden bojkot , tylko kary idące w dziesiątki milionów dla spekulantów i cwaniaków.
Hensab
rok temu
To czemu nie ma go wszedzie tylko w sieciach,chca zarobic i rzna glupkow
...
Następna strona