Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Fiskus ogranicza ulgę na Kościół. Nie każdy odliczy darowiznę od dochodu

20
Podziel się:

Ustawa kościelna pozwala odliczać darowizny. Ale skarbówka wyklucza z ulgi przedsiębiorców na liniowym PIT - pisze "Rzeczpospolita".

Fiskus ogranicza ulgę na Kościół. Nie każdy odliczy darowiznę od dochodu
Darowizny na Kościół można odliczać od dochodu (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Dziennik przypomina, że darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła katolickiego można odliczyć od dochodu. Na dodatek w całości, bez limitów. Inaczej niż w przypadku darowizny na cele kultu religijnego, gdzie obowiązuje limit.

To wynik zapisów ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w RP. Artykuł 55 ust. 7 stanowi, że darowizny "są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym". - Nie ma ograniczenia kręgu tych darczyńców, z czego wniosek, że ulga dotyczy wszystkich podatników - twierdzi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA, cytowany przez "Rz". Jednak fiskus ma inne zdanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Chcę płacić na Fundusz Kościelny". Błyskawiczna reakcja na bazarze

Krajowa Informacja Skarbowa przekonuje, że "z ulgi na darowizny kościelne nie mogą skorzystać przedsiębiorcy rozliczający się stawką liniową. Ustawa o PIT na to nie pozwala". Według fiskusa darowiznę kościelną można odliczyć w zeznaniach PIT-36, PIT-37 i składanych przez rozliczających się według skali.

"Także w PIT-28 dla ryczałtowców. Ale nie w PIT-36L, który składają liniowcy" - napisano dalej. Podobne informacje prezentuje poradnik Ministerstwa Finansów w rządowym serwisie podatki.gov.pl, a także w interpretacjach indywidualnych.

Ulga na Kościół. Doradca podatkowy: zaryzykować i skorzystać

Według dziennika przedsiębiorcy na liniowym PIT nie są na przegranej pozycji. Mają bowiem szansę na wygraną w sądzie. Naczelny Sąd Administracyjny stanął po stronie przedsiębiorcy, który przekazał 35 tys. zł na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Skarbówka to zakwestionowała, bo płacił podatek liniowy przez co pozbawił się ulgi.

NSA stwierdził, że ustawy kościelne mają charakter szczególny w stosunku do ogólnych unormowań dotyczących PIT. - Argumentacja sądu jest bardzo interesująca, urzędnicy powinni ją wziąć pod uwagę - twierdzi Gębka.

Krajowa Informacja Skarbowa podkreśla, że "nie odnosi się do indywidualnych wyroków sądów". Doradca podatkowy w artykule radzi przedsiębiorcom zainteresowanym tą ulgą, aby "zaryzykować i z niej skorzystać". Zwraca uwagę, że również w udostępnionej przez fiskusa usłudze Twój e-PIT w formularzach PIT-36L jest możliwość wpisania odliczenia na kościół.

Ekspert zwraca uwagę, że bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wykazanie ulgi dopiero w korekcje zeznania. - Wtedy ewentualny spór toczy się o zwrot podatku, a przedsiębiorcy nie grozi, w razie przegranej, zapłata odsetek - mówi Gębka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
krajgłupków
miesiąc temu
niedługo kk kupi wszystko i wszystkich i będziemy drugim Iranem
baba
miesiąc temu
W ub. roku darowałam na SiePomaga choremu kilka stów, po 100 zł za każdym razem. Niedawno dostałam rozliczenie z tej zbiórki, bym mogła sobie odliczyć od podatku, na całe 50 zł. Nie zamierzałam tego ujmować w rozliczeniu, więc dawno się rozliczyłam. Ciekawi mnie jednak, co się stało z resztą mojej kasy, która wypadła z "fiskusa". Ktoś coś wie?
Emeryt.
miesiąc temu
Ustawa kościelna?Od kiedy Kościół ma coś do gadania w sprawach podatkowych??????????????Czy komuś się coś nie pomyliło??????????????????
cgfnh
miesiąc temu
Żenujące że nie płacą podatków, prowadząc normalną działalnosć gospodarczą, drukarnie, biura turystyczne itp.. mają tyle ulg,
Mam dość
miesiąc temu
VETO!!! Funduszowi koscielnemu ! Albo żyjemy w demokracji albo w katoreżimie.