Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Globalny podatek coraz bliżej. KE przedstawiła wniosek

19
Podziel się:

Komisja Europejska przedstawiła projekt regulacji dotyczących globalnego podatku od działalności dużych grup wielonarodowych. Według unijnych polityków szybkie dostosowanie się do porozumienia OECD Unia Europejska realizuje w pełni swoją rolę w tworzeniu sprawiedliwszego globalnego systemu opodatkowania osób prawnych.

Globalny podatek coraz bliżej. KE przedstawiła wniosek
Komisja Europejska zaprezentowała wniosek dotyczący dyrektywy gwarantującej minimalną efektywną stawkę opodatkowania (Pixabay)

Komisja Europejska zaprezentowała wniosek dotyczący dyrektywy gwarantującej minimalną efektywną stawkę opodatkowania dla globalnej działalności dużych grup wielonarodowych. Jest to krok w kierunku włączenia do prawa unijnego porozumienia osiągniętego w ramach OECD.

Sprawiedliwszy globalny system podatkowy

Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział, że poprzez szybkie dostosowanie się do porozumienia OECD Unia realizuje w pełni swoją rolę w tworzeniu sprawiedliwszego globalnego systemu opodatkowania osób prawnych.

- W październiku tego roku 137 państw poparło historyczne, wielostronne porozumienie mające na celu przekształcenie sposobów opodatkowania osób prawnych na całym świecie. Stanowi ono odpowiedź na długotrwałe niesprawiedliwości, przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności. Zaledwie dwa miesiące później czynimy pierwszy krok, aby zakończyć podatkowy +wyścig do dna+, który szkodzi Unii Europejskiej i jej gospodarkom. Proponowana przez nas dyrektywa zagwarantuje, że nowa, 15-procentowa minimalna stawka podatkowa dla dużych przedsiębiorstw będzie stosowana w pełnej zgodzie z prawem UE. Latem przyszłego roku – po podpisaniu stosownej konwencji wielostronnej – przedstawimy kolejną dyrektywę wdrażającą drugi filar umowy, dotyczący ponownego przydziału praw do opodatkowania. Komisja Europejska dołożyła wszelkich starań, aby to porozumienie doszło do skutku, i jestem dumny, że dziś rozpoczynamy globalne wdrażanie jego postanowień — powiedział unijny komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni.
Zobacz także: Na co Polacy wydają mniej? Pandemia powoduje zaciskanie pasa

Pomysł na trudne czasy

Dombrovskis dodał, że "jest to szczególnie ważne w czasach, gdy musimy zwiększyć finansowanie publiczne na rzecz zrównoważonych inwestycji i wzrostu gospodarczego oraz zaspokoić potrzeby w zakresie tego finansowania – zarówno w celu przeciwdziałania skutkom pandemii, jak i przyspieszenia transformacji ekologicznej i cyfryzacji".

Tak ma wyglądać globalny podatek

Proponowane przepisy będą miały zastosowanie do każdej dużej grupy – zarówno krajowej, jak i międzynarodowej – posiadającej spółkę dominującą lub spółkę zależną z siedzibą w państwie członkowskim UE. W przypadku gdy państwo, w którym siedzibę ma nisko opodatkowane przedsiębiorstwo, nie narzuca minimalnej efektywnej stawki, istnieją odpowiednie przepisy umożliwiające państwu członkowskiemu, w którym siedzibę ma spółka dominująca, nałożenie podatku wyrównawczego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
juc
2 lata temu
Problem z socjalizmem polega na tym, że w końcu zabraknie pieniędzy innych ludzi.
Zagłoba
2 lata temu
Oj Oj czyzby złodziejom z UE było mało kasy na rauty=bale=polowania=wycieczki=nagradzania swoich i wymyslaja jak by innych skutecznie okraść ?? Pora aby z tym skończyc to sitwa i mafia Anglicy juz dawno to zrozumieli??
Hela
2 lata temu
Panowie profesorowie i sędziowie trochę pokory z jednej strony i z drugiej i będzie dobrze ,a sami wiecie ze profesor się myli i sędziowie tak samo ,a TSUE to jest machina która chce doprowadzić do upokorzenia polski zadym stoi wielki przegrany pan Tusk ,to jest morderca narodu polskiego który wypowiada się o naszej ojczyznie bardzo nie ładnie ,zdrowych wesołych świat niech każdy przemyśli to co napisałam .
bzdurnik
2 lata temu
OK. Niech będzie. Ale dlaczego w takim razie Polska jest krytykowana gdy chce uregulować strukturę własnościową w mediach i wprowadzić podatek medialny... Ja widzę, że jak Komisja Europejska chce coś wprowadzić, to wszystkie lemingi klaszczą w rączki i się zgadzają. Ale gdy polski rząd chce wprowadzić jakieś regulacje, to jest totalna krytyka.
PiStolet
2 lata temu
Lewacka unia chce kolejnych podatków. Niewolników z nas zrobili. Cała nadzieja w PiS który walczy z nadmiernym opodatkowaniem i którego Nowy Ład daje Polakom szanse na lepsze życie, z niższymi podatkami.