Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Serafin
|

Jak rozliczyć PIT-36 online?

5
Podziel się:

To już ostatni dzwonek na rozliczenie PIT. W tym roku na szczęście ostatni raz przedsiębiorcy będą musieli zrobić to sami. Już w 2020 r. właściciele firm będą mogli pozostawić swoje roczne rozliczenie podatku w rękach urzędu skarbowego i skorzystać z programu Twój e-PIT. Jak więc rozliczyć PIT-36 i PIT-36L? Podpowiadamy! Masz czas do 30 kwietnia 2019 roku.

Jak rozliczyć PIT-36 online?
(Fotolia)

Rozliczenia PIT, których dokonuje urząd skarbowy (są dostępne na portalu podatki.gov.pl), są skierowane w tym roku tylko do pracowników. Wynika to z tego, że informacje do urzędu skarbowego przekazuje płatnik zaliczek i składek, czyli pracodawca. PIT-36 i PIT-36L musisz wypełnić sam. Jednak to już ostatni rok. W przyszłym również znajdziesz wstępnie wypełnione rozliczenie podatku na rządowym portalu. Będziesz mógł je sprawdzić i zaakceptować, wprowadzić zmiany lub odrzucić.

Dla kogo PIT-36?

PIT-36 muszą złożyć wszyscy, którzy zarabiają na prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej i jest ona opodatkowana na zasadach ogólnych. Jeśli twoje roczne dochody są wyższe niż 85 528 zł rocznie, to do urzędu skarbowego musisz odprowadzić 32 proc. podatku, a jeśli są niższe, to 18 proc.

Ważne jest, że opodatkowaniu podlegają tylko twoje dochody, czyli od łącznych przychodów musisz odjąć koszty.

PIT-36 muszą także złożyć osoby, które:

 • prowadzą najem, podnajem, dzierżawę lub poddzierżawę,
 • zarabiają za granicą lub ich pracodawca ma siedzibę za granicą i nie ma obowiązku rozliczać zaliczek od podatku w Polsce,
 • posiadają przychody z innych źródeł, od których płatnik nie miał obowiązku odprowadzać zaliczek,
 • prowadzą działalność nierejestrowaną, w której przychody nie przekraczają 1 050 zł miesięcznie (połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę).

Rozliczenia podatkowe na tym formularzu będą dotyczyły wyżej wymienionych źródeł, jeśli opodatkowujesz je *na zasadach ogólnych. *

Dla kogo PIT-36L?

Za pomocą PIT-36L rozliczają się przedsiębiorcy, którzy korzystają z podatku liniowego. Wynosi on 19 proc. podstawy opodatkowania. Dotyczy to tylko tych osób, które do 22 stycznia 2018 r. zgłosiły chęć rozliczania się liniowo lub robiły to w poprzednich latach. Tej formy nie powinny wybierać osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Warto wiedzieć, że w przypadku tej formy nie obowiązuje cię kwota wolna od podatku, ale za to stopa opodatkowania jest stała i nie zależy od poziomu osiąganych przychodów. Pamiętaj również, że korzystając z PIT-36L, nie możesz rozliczać się wspólnie z małżonkiem ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Możesz również skorzystać z mniejszej liczby ulg niż w przypadku zasad ogólnych. Od osiągniętego dochodu możesz odliczyć tylko zapłacone składki na ZUS, IKZE oraz wydatki na badania i rozwój. A od ustalonego podatku możesz odjąć wyłącznie składki na ubezpieczenie zdrowotne i ulgę abolicyjną.

Jak rozliczyć PIT-36 i PIT-36L krok po kroku?

Jeśli zastanawiasz się,* jak rozliczyć PIT*, to najłatwiej zrobisz to przez internet (np. korzystając z programu do rozliczenia PIT Money.pl)
. Rozliczenie podatku dla przedsiębiorców nigdy nie było prostsze!

PIT-online – jak to zrobić?

 1. Wybierz, czy chcesz się rozliczać indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, zmarłym małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Pamiętaj, że gdy korzystasz z PITu- 36L, możesz wybrać tylko rozliczenie indywidualne.
 2. Wprowadź swoje dane – imię i nazwisko, adres, PESEL, NIP, dane adresowe oraz informacje o twoim urzędzie skarbowym.
 3. Wybierz, z jakich źródeł osiągasz dochody (w tym przypadku będzie to najczęściej działalność gospodarcza, spółka lub najem) oraz za pomocą jakiego formularza chcesz się rozliczyć (wskaż PIT-36 lub PIT-36 L).
 4. Wprowadź dane firmy: nazwę, rodzaj działalności, miejsce prowadzenia firmy, REGON, przychody i koszty uzyskania przychodu. System sam wyliczy twój dochód albo stratę.
 5. Uzupełnij sumę składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, które zapłaciłeś w trakcie roku.
 6. Uzupełnij zaliczki na podatek dochodowy, który zapłaciłeś w poszczególnych miesiącach w 2018 roku.
 7. Wybierz ulgi, z których możesz skorzystać.
 8. Wpisz KRS organizacji, której chcesz przekazać swój 1 proc. podatku.
 9. System wyliczy ci podatek oraz ewentualną kwotę zwrotu lub do zapłaty.
 10. Teraz możesz wysłać bezpośrednio e-Deklarację do urzędu skarbowego albo ją wydrukować i zanieść osobiście.

Do kiedy rozliczenie PIT dla przedsiębiorców?

Masz już wypełnione rozliczenie PIT. Do kiedy jednak trzeba je złożyć? Zarówno, jeśli korzystasz z podatku liniowego jak i z zasad ogólnych, *termin złożenia PIT-u upływa 30 kwietnia 2019 roku. *
Jeśli korzystasz z programu online, to rozliczenie PIT nic nie kosztuje i błyskawicznie trafia do urzędu skarbowego. Pamiętaj jednak, aby na wszelki wypadek na stronie Ministerstwa Finansów pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). To dowód na to, że rozliczenia PIT wpływają w terminie.
Rozliczenie podatku dochodowego dzięki programom online zajmuje maksymalnie pół godziny. System podpowie ci również, gdzie mogłeś popełnić błąd oraz wyjaśni budzące wątpliwości pojęcia. Dzięki temu swój roczny PIT przekażesz bez błędów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
ja
5 lata temu
Na tę chwilę to rząd dba tylko o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A co rząd zrobi dla przedsiębiorców? Na razie to tylko podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. W Polsce nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kosztami pracy, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Zobaczcie sobie ksiązke „Emerytura nie jest Ci potzrebna” Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
brrrrrrrr
5 lata temu
nie żebym nie wiedziała, że PO to ciemny i złodziejski plebs, ale zdębiałam, jak minister finansów 38 milionowej Polski złodziej Rostowski "pinindzy nima i nibyndzie", publicznie się przyznał, że nie potrafi własnego PIT wypełnić i fachowcowi daje
U W A G A!!!!
5 lata temu
PRZYSYŁAJĄ SMS ŻE BRAKUJE NA KONCIE PGN i G BRAKUJE KWOTY I PODAJĄ NR KONTA NA KTÓRE TRZEBA WPŁACIĆ 8038901000 TJ 9 CYFROWY NUMER
tr18
5 lata temu
najem to PIT-28, a nie PIT36
bogdan19734
5 lata temu
Kler też się rozlicza?