Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

KGHM zapłaci mniejszy podatek? Budżet państwa może stracić ponad 700 mln zł

13
Podziel się:

Sejmowa komisja finansów poparła w środę projekt przepisów, który zmniejsza podatek miedziowy, jaki będzie musiało zapłacić KGHM. Obowiązujące stawki mają zostać obniżone do 30 listopada 2022 r. o ok. 30 proc. To spowoduje znaczący ubytek w państwowym budżecie.

KGHM zapłaci mniejszy podatek? Budżet państwa może stracić ponad 700 mln zł
Nowe przepisy odciążą podatkowo miedziowego giganta. (East News, P.Dziurman/REPORTER)

Pod obrady komisji finansów trafił projekt nowelizacji, który przewiduje m.in. zmniejszenie obciążeń związanych z tzw. podatkiem miedziowym. Reguluje to złożona do projektu autopoprawka. Zmiana wpłynie na to, jaki podatek będzie płacić gigant miedziowy - KGHM.

Mniejszy podatek od miedzi i srebra. Skąd ta decyzja

"Obowiązujący wymiar podatku, przy aktualnych cenach miedzi na rynkach światowych, ogranicza możliwości rozwojowe podatników i zdolność do konkurowania na globalnym rynku metali. Dlatego proponuje się obniżenie w okresie od 1 stycznia do 30 listopada 2022 r. obowiązujących stawek podatku od wydobycia miedzi i srebra o ok. 30 proc. Ubytek dochodów budżetu państwa szacuje się na ok. 726 mln zł" - wskazano w uzasadnieniu autopoprawki.

Nowelizacja zmieni wzór, na podstawie którego obliczany jest podatek od miedzi i srebra. Po zmianie przepisów będzie on wyliczany w oparciu o zmniejszony o 0,25 współczynnik - obecnie współczynnik ten wynosi 0,85 - a po zmianie będzie wynosił 0,6.

Zobacz także: Money. To się liczy

Goldman Sachs mówi o deficycie na rynku metali szlachetnych

W połowie stycznia Goldman Sachs podniósł 12-miesięczne prognozy dla aluminium, miedzi i cynku. Spodziewa się wyższych cen. Eksperci banku przypomnieli, że globalny kryzys energetyczny ograniczył podaż metali. Rozpoczął się on w Chinach w III kwartale 2021 r. i rozprzestrzenił się na Europę zimą. Deficyt na rynku metali szlachetnych ma według analityków Goldman Sachs ma się utrzymać w 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Daimon Frei
2 lata temu
Podatek od niektórych kopalin, właściwie dotyczy tylko KGHM. Jego konstrukcja jest po prostu głupia. Skarb państwa nie traci, tylko mniej zabierze. Proponuję poznać w jakich warunkach jest wydobywany a później zacząć zaglądać do kieszeni górników.
Wiki
2 lata temu
Niech się tak nie ogłaszają co mają bo zaraz Unia zleci im płacenie kar dla Czechów i Niemców.
MTM
2 lata temu
No to już wiem z czego mają na podwyżki i dodatki dla pracowników, a mówią, że to emeryci okradają ciężko pracujących bo mają 30 000 zł wolne od podatku i waloryzację emerytur.
cwc
2 lata temu
nie straci tylko mniej zyska
Adam N 1973
2 lata temu
Mądra decyzja. kGHM musi mieć środki na inwestycje i rozwój