Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Komisja śledcza ds. VAT. Elżbieta Chojna-Duch wezwana ponownie. Rzuca oskarżenia

2
Podziel się

To drugie przesłuchanie byłej wiceminister finansów. Kiedy zeznawała w listopadzie, wywołała burzę. Również tym razem rzuca oskarżenia.

Elżbieta Chojna-Duch
Elżbieta Chojna-Duch (East News, Piotr Molecki/East News)
bDAOFwBh

Komisja śledcza do spraw VAT w środę ponownie wezwała Elżbietę Chojną-Duch, byłą minister finansów w rządzie PO-PSL. Podczas przesłuchania ponownie rzucała oskrażenia wobec byłych przełożonych.

- Przygotowano w Polsce grunt dla działań międzynarodowych grup przestępczych. Minister i premier musieli wiedzieć - tak o pracach nad podatkiem VAT mówiła była wiceminister. - Już w 2010 i 2009 była powszechna wiedza, a mnie zastanawia bezradność organów państwa. Nastąpił demontaż polskiego systemu podatkowego VAT. To były działania celowe.

Poprzednio przesłuchiwana była w listopadzie, twierdziła wówczas, że projekty zmian prawie podatkowym były niekorzystne dla Skarbu Państwa. Jak przyznała, luka VAT w tamtym czasie była wielkości rocznego budżetu państwa i wynieść mogła około 250 mld zł.

bDAOFwBj

Na podstawie tych zeznań Chojnej-Duch przewodniczący komisji Marcin Horała zapowiedział złożenie do prokuratury zawiadomienia na byłego ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego i byłego szefa gabinetu premiera Sławomira Nowaka - o czym więcej przeczytasz w money.pl.

Tym razem komisja chciała uściślić m.in. stanowisko ministerstwa wobec zniesienia 30-proc. sankcji VAT.

bDAOFwBp

- To był błąd systemowy. 2008 rok był symbolicznym rokiem. Zniesienie sankcji VAT rozpoczęło proces rozpadu tego podatku - twierdzi Chojna-Duch. Jak dodała, lobbing przytaczał fałszywe argumenty, co prowadziło do zniesienia sankcji.

- Mówiłam o tym w jednym z wywiadów telewizyjnych. Moje negowanie przyjęcia przepisów niekorzystnych dla systemu podatkowego nie podobał się premierowi Tuskowi - mówi była wiceminister finansów.

bDAOFwBq

- Minister Rostowski dobrze znał problem, to od niego pierwszy raz usłyszałam pojęcie "karuzela podatkowa" - wskazywała Chojna-Duch.

Przypomnijmy, że choć Chojna-Duch uczestniczyła w pracach nad ustawami podatkowymi, była marginalizowana.
Komisja od początku lipca 2018 roku bada kwestię wpływów z podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAOFwBK
KOMENTARZE
(2)
OŚWIECONY PON...
rok temu
Teraz rozumiemy dlaczego tak zeznawała przed komisją. Została właśnie nagrodzona przez "dobrą zmianę". A czy jako adiunkt w czasach PRL nie była przypadkowo w PZPR?
ttteis77
2 lata temu
Powinien być PODATEK, KTÓRY, "odbiera bogatym a oddaje biednym". Podatek który, wspiera finansowo osoby z relacją "skrajnie" finansową. Bogaci ludzie. Nie wiecie że, Macie swoje "bogactwo" dzięki "zwykłym ludziom"?. Bo kto ma realizować wasze "marzenia", jak nie, zwykli ludzie.