Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Komisja śledcza ds. VAT. Elżbieta Chojna-Duch wezwana ponownie. Rzuca oskarżenia

2
Podziel się:

To drugie przesłuchanie byłej wiceminister finansów. Kiedy zeznawała w listopadzie, wywołała burzę. Również tym razem rzuca oskarżenia.

Elżbieta Chojna-Duch
Elżbieta Chojna-Duch (East News, Piotr Molecki/East News)

Komisja śledcza do spraw VAT w środę ponownie wezwała Elżbietę Chojną-Duch, byłą minister finansów w rządzie PO-PSL. Podczas przesłuchania ponownie rzucała oskrażenia wobec byłych przełożonych.

- Przygotowano w Polsce grunt dla działań międzynarodowych grup przestępczych. Minister i premier musieli wiedzieć - tak o pracach nad podatkiem VAT mówiła była wiceminister. - Już w 2010 i 2009 była powszechna wiedza, a mnie zastanawia bezradność organów państwa. Nastąpił demontaż polskiego systemu podatkowego VAT. To były działania celowe.

Poprzednio przesłuchiwana była w listopadzie, twierdziła wówczas, że projekty zmian prawie podatkowym były niekorzystne dla Skarbu Państwa. Jak przyznała, luka VAT w tamtym czasie była wielkości rocznego budżetu państwa i wynieść mogła około 250 mld zł.

Na podstawie tych zeznań Chojnej-Duch przewodniczący komisji Marcin Horała zapowiedział złożenie do prokuratury zawiadomienia na byłego ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego i byłego szefa gabinetu premiera Sławomira Nowaka - o czym więcej przeczytasz w money.pl.

Tym razem komisja chciała uściślić m.in. stanowisko ministerstwa wobec zniesienia 30-proc. sankcji VAT.

- To był błąd systemowy. 2008 rok był symbolicznym rokiem. Zniesienie sankcji VAT rozpoczęło proces rozpadu tego podatku - twierdzi Chojna-Duch. Jak dodała, lobbing przytaczał fałszywe argumenty, co prowadziło do zniesienia sankcji.

- Mówiłam o tym w jednym z wywiadów telewizyjnych. Moje negowanie przyjęcia przepisów niekorzystnych dla systemu podatkowego nie podobał się premierowi Tuskowi - mówi była wiceminister finansów.

- Minister Rostowski dobrze znał problem, to od niego pierwszy raz usłyszałam pojęcie "karuzela podatkowa" - wskazywała Chojna-Duch.

Przypomnijmy, że choć Chojna-Duch uczestniczyła w pracach nad ustawami podatkowymi, była marginalizowana.
Komisja od początku lipca 2018 roku bada kwestię wpływów z podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(2)
OŚWIECONY PON...
3 lata temu
Teraz rozumiemy dlaczego tak zeznawała przed komisją. Została właśnie nagrodzona przez "dobrą zmianę". A czy jako adiunkt w czasach PRL nie była przypadkowo w PZPR?
ttteis77
3 lata temu
Powinien być PODATEK, KTÓRY, "odbiera bogatym a oddaje biednym". Podatek który, wspiera finansowo osoby z relacją "skrajnie" finansową. Bogaci ludzie. Nie wiecie że, Macie swoje "bogactwo" dzięki "zwykłym ludziom"?. Bo kto ma realizować wasze "marzenia", jak nie, zwykli ludzie.