Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koniec przekrętów na "tax free". Resort ma nowy plan

Elektroniczna kontrola i obieg cyfrowych dokumentów mają ukrócić proceder masowego wywożenia towarów na postawie procedury tax free. Rekordziści potrafili dziennie wywieźć produkty o wartości 6 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Wykorzystywanie procedury tax free będzie ściślej kontrolowane (Fot: PAP/Marcin Bielecki, Marcin Bielecki)

Według Najwyższej Izby Kontroli procedura Tax Free, zamiast wyłącznie do tzw. eksportu detalicznego, czyli okazjonalnych zakupów w celach osobistych, była wykorzystywana także do zorganizowanego, rozdrobnionego, hurtowego wywozu towarów w celach handlowych przez specjalnie zaangażowanych do tego zadania cudzoziemców.

NIK kontrolowała okres od marca 2017 r. do czerwca 2019 r. i badała na wschodniej granicy obszary kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania Tax Free. Analiza wykazała, że 90 najbardziej aktywnych podróżnych, przekraczało granicę nawet kilka razy dziennie.

Przedsiębiorcy nie dają się nabrać na rządowe deklaracje. "Nazywam rzeczy po imieniu: są nowe podatki"

Tylko oni wywieźli z Polski w bagażu osobistym towary warte w sumie ponad 173,5 mln zł (na jednego podróżnego przypadało maksymalnie niemal 6 mln zł). NIK zauważa, że dane przynajmniej 23 osób występowały już wcześniej w analizach lub decyzjach organów KAS w kontekście nadużyć podatkowych.

Niemcy uznają już Polskę za obszar ryzyka (aldg) PAP/Marcin Bielecki
Granica polsko-niemiecka bardziej zamknięta. Wyjaśniamy, co się zmienia

Ministerstwa Finansów odpowiadając na zastrzeżenia NIK poinformowało PAP, że przygotowano już zmiany usprawniające Tax Free. Dotyczą one m.in. wprowadzenia elektronicznego systemu obiegu dokumentów, ich rejestracji i elektronicznego potwierdzania wywozu towarów w tej procedurze.

Według NIK główną przyczyną nieprawidłowości był brak jednolitych metod skoordynowanego eliminowania nadużyć.

"Ministerstwo Finansów w ramach pilotażowego programu Slim VAT przygotowało rozwiązania doprecyzowujące i usprawniające niektóre konstrukcje VAT jak Tax Free. Zmiany w Tax Free to wprowadzenie elektronicznego systemu obiegu dokumentów i ich rejestracji oraz elektronicznego potwierdzania wywozu towarów w procedurze zwrotu VAT dla podróżnych (realizowane na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych (PUESC))" - podkreśliło MF w komunikacie.

Obowiązkowa kwarantanna po przekroczeniu granicy.
Kwarantanna w Niemczech. Kluczowy instytut uznał Polskę za obszar ryzyka

Według resortu finansów dla przedsiębiorcy oznacza to zmniejszenie liczby papierowych dokumentów, automatyzację procesów (przez wprowadzenie kas online do weryfikacji transakcji), przyspieszenie i uproszczenie zwrotu podatku podróżnym.

"Dla budżetu państwa oznacza to uszczelnienie poboru podatku. Rozwiązania wpłyną na ograniczenie procederu wywozu towarów z zastosowaniem dokumentów Tax Free przez tzw. karuzele podatkowe, usprawnią zarówno kontrole podatkowe jak i proces obsługi przedsiębiorców i podróżnych przez służby podatkowe i celne" - zaznaczył resort.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: tax free, granica, podatki, cło
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-10-2020

AndrzejNo i co z tego, że kupują i wywożą. Wszystkie kraje maksymalnie ułatwiają eksport, bo to jest dodatkowy zbyt na nasze POLSKIE produkty. Ci Ukraińcy, … Czytaj całość

24-10-2020

PiS to złoPolska krajem niewolników????? Jak należysz do Putin i Spółka to możesz wydać bez powodu 70 mln ,albo 300 na respiratory widmo ,a suweren jak wyjeżdża … Czytaj całość

24-10-2020

KjJuż 7 lat temu zwracałem osobiście uwagę na ten problem w kancelarii premiera. Widać ktoś musi na tym korzystać skoro od lat problem jest znany i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)