Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Kontrole skarbówki w całym kraju. Urzędnicy udają klientów, przychodzą z ukrytą kamerą

979
Podziel się:

"KAS na terenie całego kraju prowadzi kontrole, które mają na celu zapobieganie nieewidencjonowania sprzedaży w celu unikania uiszczania należnych podatków" – informuje Ministerstwo Finansów. Na mocy nowych przepisów urzędnicy mogą nagrywać przebieg kontroli. "W przypadku odmowy przyjęcia mandatu kopia będzie stanowić jeden z dowodów w sprawie" - informuje resort.

Kontrole skarbówki w całym kraju. Urzędnicy udają klientów, przychodzą z ukrytą kamerą
Katalog narzędzi stosowanych przez KAS podczas kontroli został rozszerzony o tzw. nabycie sprawdzające. Urzędnicy udają klientów (PAP, CHRISTIAN BEUTLER)

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi "w sposób ciągły, o różnym natężeniu" działania, które mają na celu zapobieganie nieewidencjonowania sprzedaży z wykorzystaniem kas rejestrujących.

Mówiąc prościej: chodzi o namierzenie przedsiębiorców, którzy unikają płacenia podatków (VAT i podatków dochodowych).

Ukryta kamera skarbówki

"Działania te mają również wpływ na zmniejszenie luki podatkowej, zapewnienie uczciwej konkurencji, wspieranie rzetelnych podatników oraz budowanie świadomości prawno-podatkowej społeczeństwa" – czytamy w komunikacie MF.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skarbówka wytypowała warsztaty samochodowe, które nie mają kas. Kończy się ogólnopolska kontrola

Resort finansów wyjaśnił, że kontrole prowadzone są w całym całego kraju i polegają na weryfikacji prawidłowości ewidencjonowania sprzedaży, "w tym również przez podatników działających całorocznie lub sezonowo w miejscach o nasilonym ruchu turystycznym".

"Obecnie koordynowane działania kontrolne prowadzone są przez urzędy skarbowe i urzędy celno-skarbowe. Liczba tych czynności będzie znana po zakończeniu działań, tj. 31 sierpnia 2022 roku" – informuje resort.

W tym roku katalog narzędzi stosowanych podczas kontroli został rozszerzony o tzw. nabycie sprawdzające. Obecne przepisy ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej dopuszczają rejestrowanie obrazu i dźwięku w celach dowodowych.

"W przypadkach, gdy dojdzie do zarejestrowania obrazu i dźwięku, będzie on odpowiednio albo zabezpieczony albo usunięty. W każdym przypadku nieujawnienia nieprawidłowości albo w przypadkach przyjęcia mandatu zarejestrowany obraz i dźwięk będą usuwane. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu kopia binarna nagrania będzie stanowić jeden z dowodów w sprawie prowadzonego postępowania przygotowawczego. Pliki z nagraniami, zgodnie z przyjętymi procedurami, przechowywane będą na przeznaczonych do tego dyskach pamięci zabezpieczonych przed dostępem osób trzecich do czasu ich usunięcia" – informuje MF.

Posypały się mandaty

Nabycie sprawdzające - czy inaczej: zakup kontrolowany - to nic innego jak posłanie do przedsiębiorcy urzędnika udającego normalnego klienta. Doprowadza on do zawarcia transakcji i przy okazji sprawdza, czy cały proces odbył się zgodnie z przepisami prawa podatkowego. Chodzi głównie o prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży i zwrotów.

Przez cztery miesiące 2022 r. pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udawali klientów, dokonując różnych zakupów. Nałożyli 814 mandatów karnych na łączną kwotę prawie 800 tys. zł – wynika z informacji Ministerstwa Finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(979)
ABC
4 tyg. temu
Chyba skarbówka nie w tym miejcu pieniędzy szuka... Wagi na śmieciarkach załóżcie i cenę za kg śmieci ustalcie w skupie, cwaniaki samorządowe, a nie głupa rżniecie i jeszcze płacić za segregowane śmieci każecie, przytulając kasę za przetargi. To jest paranoja, żeby jeszcze konsument miał płacić za kartony, czy tworzywa sztucze, za które każdy producent dowolnych artykułów, płaci (opłata produktowa) od użytej ilości podczas produkcji - idealny surowiec do recyklingu. Tworzywo sztuczne, czy karton, to nie są tanie rzeczy w zakupie. A jazda, stawiać worki ze śmieciami na wagę z kasą fiskalną i becalować za segregowane podatnikowi. Wtedy okaże się, że śmieci marki śmieci, jest tyle, że gospodarstwo domowe na plus wychodzi, a nie płaci za łaskawy odbiór tygrysom biznesu w klapkach Kubota i skarpetkach podciągniętych na łydki. CBA+ i KAS+ w każdej gminie - to jest kierunek, a nie w przebierańców się bawić i bezczelnie dojeżdżać rękę, która was urzędasów karmi, a i tak golicie wszystkich do prawie łysa - tak zwykłego podatnika, jak i przedsiębiorcę.
Kat
4 tyg. temu
70 procent zabiera nam system , drastyczne podwyżki energii , podwyżki mandatów , inflacja najwyższą w Europie , paliwo , korporacje i tak nie płacą a oni szukają kasy jeszcze w już wydrenowanym Polaku , to jest anty polski rząd , ludzie nie obwiniajcie się na wzajem , wszystko co się dzieje to zasługa pisu.
Kat
4 tyg. temu
Za mało nas wydrenowali jeszcze?
Kat
4 tyg. temu
Zdajcie sobie sprawę że 70 procent tego co zarobimy idzie na podatki, dodatkowo podwyższyli mandaty , źródła energii drastycznie podrożały ,inflacja dzięki PiSowi najwyższą w Europie , Polak drenowany z kasy bezlitośnie , korporacje i tak nie płacą podatków , a oni szukają jeszcze kasy we wydrenowanym już Kowalskim. To jest anty polski rząd. Ludzie nie obwiniajcie się nawzajem ,pretensje do pisu..
POLSKAKARTON_...
4 tyg. temu
WYPDAŁOBY CAŁĄ SŁUŻB ESKARBOWĄ SKIEROWAĆ DO SZUKANIA 200 TYS WINNYCH NMADMIAROWYCH ZGONÓW BO PÓKI CO PRZEZ VVYMYŚLONĄ ANADEMIĘ ZMARŁO WIĘCEJ OSÓB NIŻ W PRZYPADKU KONFLIKTU KTÓRYM NAS STRASZĄ, DZIĘKI CZEMU ROBIĄ ZAKUPY W ZAGRANICZNYCH KONCERNACH ZBROJENIOWYCH NA MILIARDY ZAMIAST BUDOWAĆ PI3RDOLON3 CHODNIKI I PLACE ZABAW
...
Następna strona