Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Skarbówka nie ukarze przedsiębiorcy za "nieświadome" błędy podatkowe. Urzędnicy KAS najpierw mają pomagać

5
Podziel się:

Krajowa Administracja Skarbowa odpowiedziała na apel Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o to, by w pierwszych kwartałach obowiązywania Polskiego Ładu stosować taryfę ulgową dla firm. By urzędnicy skupili się na wyjaśnianiu i pomocy w zastosowaniu się do nowych przepisów. Skarbówka uspokaja, ale w dość mglisty sposób.

Skarbówka nie ukarze przedsiębiorcy za "nieświadome" błędy podatkowe. Urzędnicy KAS najpierw mają pomagać
Polski Nowy Ład (PiS)

Polski Ład, czyli nowa rzeczywistość podatkowa, obowiązuje od początku 2022 r. PŁ dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku oraz uldze dla klasy średniej, zyskają niemal wszyscy. Stracą tylko "cwaniacy", jak twierdził Jarosław Kaczyński.

Zmiany — przynajmniej na początku — wprowadziły ogromny chaos. Za który PiS był zmuszony przeprosić. Rząd musiał ugasić gniew m.in. przedstawicieli zawodów mundurowych, którzy wywalczyli niedawno podwyżki. Od początku roku ich pensje miały wzrosnąć o 500 zł. Natomiast wielu, jak dowiedzieliśmy się od naszych Czytelników, otrzymało niższe wynagrodzenie od tego w 2021 r.

Zobacz także: "Mamy trochę bałaganu". Wiceminister szczerze o Polskim Ładzie

Służby mundurowe, jak niedawno zapewniali ministrowie obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji, otrzymały już wyrównanie. To jednak szczególne zawody, w których wynagrodzenie wypłacane jest z góry. Ich przykład sprawił jednak, że blady strach spadł na wszystkich, którzy z Polskim Ładem dopiero się zetkną.

To nie jest czas na bezwzględność KAS

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, zwrócił się niedawno do Krajowej Administracji Skarbowej z apelem, by w dwóch pierwszych kwartałach 2022 r. działania urzędników KAS "nakierowane były na objaśnianie i pomoc przedsiębiorców w praktycznym wdrożeniu przepisów Polskiego Ładu".

W domyśle: by nie karać za błędy, które nieobeznani w nowych przepisach przedsiębiorcy ewentualnie popełnią. Brak litości skarbówki w czasie szalejącej inflacji i rosnących kosztów pracowniczych jest wyjątkowo niepożądany.

Na apel Abramowicza odpowiedział Mariusz Gojny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów oraz zastępca dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej. Wiceminister MF zapewnił, że KAS stara się "wspierać podatników we właściwym wypełnianiu ich obowiązków".

Kto i jak stwierdzi, czy błąd był nieświadomy?

Gojny przypomniał przy okazji, jakie działania są prowadzone, by rozwiewać wątpliwości związane z Polskim Ładem. Wymienił między innymi:

  • specjalną infolinię poświęconą zmianom podatkowym (nr tel. 22 765 64 64),
  • dodatkową linię w Krajowej Informacji Skarbowej (22 330 03 30 dla połączeń z tel. komórkowych lub 801 055 055 dla połączeń z tel. stacjonarnych),
  • priorytetowe traktowanie połączeń dot. Polskiego Ładu na infolinii KIS,
  • zmiany organizacyjne w urzędach skarbowych, pozwalające umówić się na wizytę dot. Polskiego Ładu do godz. 19.

Wiceminister finansów w odpowiedzi do Abramowskiego zaznaczył także, że "żadne nieświadome błędy związane z nowymi regulacjami nie spotkają się z sankcją". To z jednej strony może uspokoić przedsiębiorców. Przynajmniej do momentu, gdy zaczną się zastanawiać, według np. jakiego kryterium KAS ma stwierdzać, czy błąd był "świadomy".

Poprosiliśmy Ministerstwo Finansów oraz Rzecznika MŚP o sprecyzowanie deklaracji. Czekamy na odpowiedź.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Anatol
2 lata temu
Jak KAS ma wyjaśniać cokolwiek jak oni sami tego nie rozumieją tak to jest poplątane.
Hahaha
2 lata temu
Taki żarcik z rana.
Pis
2 lata temu
Nie puścimy Polaków boso tylko w skarpetkach
Skandal
2 lata temu
SKANDAL - kto wpadł na pomysł aby służbę POMAGALY ?- karać karać karać - kas jest. Od rabowania mienia za każda pomyłkę - drogówka od zabierania samochodów - charcerze od rekwirowania rowerów …… Se jeszcze Bydł………0 pomyśli ze państwo jest dla nich
tak sie nie b...
2 lata temu
aha, a potem po 2 latach nagle kara i co zrobisz?