Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Polski Ład. Jak krok po kroku policzyć pensję według nowych i starych zasad?

153
Podziel się:

Ministerstwo Finansów chce, by księgowi liczyli pensje pracowników dwoma sposobami. Jeśli nowy Polski Ład sprawi, że zaliczka na podatek będzie wyższa niż w ubiegłym roku, mają pobrać tę, liczoną według starych zasad. Wydano instrukcję, jak to zrobić. Księgowi uważają, że nowe rozporządzenie jest nie do zrealizowania.

Polski Ład. Jak krok po kroku policzyć pensję według nowych i starych zasad?
Polski Ład nie podoba się przedsiębiorcom ani księgowym. (Adobe Stock, FILIP OLEJOWSKI)

Najpierw trzeba rozliczyć pensję po nowemu, według zasad Polskiego Ładu. Od przychodu odjąć koszty, następnie odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne, potem zastosować ulgę dla klasy średniej. Ale pod warunkiem, że pracownik zmieścił się w limicie przychodów. "Jakim? Od 5701 zł do 11 141 zł miesięcznie. Ministerstwo przestrzega, że pracodawca musi też sprawdzać limit roczny. Jeśli przychody pracownika przekroczą 133 692 zł, nie można stosować ulgi" - pisze "Rzeczpospolita".

Krok drugi to obliczenie zaliczki na podatek. "Jest to 17 proc. z kwoty, która wyjdzie po odliczeniach. Minus 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, czyli 425 zł" - dodaje dziennik. Co ważne, to zmniejszenie przysługuje, jeśli pracownik złożył PIT-2. Zaliczki na podatek nie pomniejsza się o składkę zdrowotną.

"Następnie bierzemy przepisy z zeszłego roku i rozliczamy pensję na starych zasadach. Czyli bez ulgi dla klasy średniej, z inną kwotą zmniejszającą podatek (43,76 zł) i z odliczeniem składki zdrowotnej. Po wyliczeniu porównujemy nowe i stare zaliczki na PIT. Jeśli nowa jest wyższa, z pensji potrącamy starą. A nadwyżkę pobieramy z wynagrodzenia dopiero w miesiącu, w którym wystąpi tzw. ujemna różnica" - wyjaśnia gazeta.

Zobacz także: Łapanka w skarbówce. Urzędnicy boją się pójść na dyżur. "Mamy tłumaczyć ludziom rzeczy, których sami nie rozumiemy"

Polski Ład. Jak policzyć pensje? Księgowi protestują

- Takie metody mogą sprawdzić się jedynie w firmach, które zatrudniają kilka osób. Nie wyobrażam sobie przeliczeń w zakładach mających setki czy tysiące pracowników i zleceniobiorców. Wymagałoby to kolejnej modyfikacji systemów kadrowo-płacowych - komentuje Piotr Popek, starszy menedżer w zespole ds. PIT w KPMG, cytowany przez "Wyborczą".

Również organizacje branżowe, zrzeszające księgowych, wydały wspólny apel, w którym podkreśliły, że rozporządzenie jest niemożliwe do zrealizowania, a ponadto wydano je z naruszeniem ustawowej delegacji. Ministerstwo Finansów upiera się jednak przy swoim i chce, by pensje liczyć jeszcze raz, na dwa sposoby.

Tysiące ofert pracy. Sprawdź i znajdź wymarzoną dla siebie pracę już dziś!
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(153)
Ochrona
2 lata temu
Pracuję w ochronie umowa o pracę mam 2 grupę renta socjalna a pensje dostaje od stycznia ok 1860zl do 1981 nie więcej a mówi się że średnia pensja 3010 czyli na rękę konto ok 2400 powinno być prawie .Taki to polski ład powinien się nazywać Polski nie ład 😃😃😃😃😃😃😃😃
OLA
2 lata temu
Jezu, czy tego nie można jakoś uprościć ?? szlag człowieka trafia, bo i tak na koniec go okradają
Wojciech
2 lata temu
jestem pracującym emerytem na umowę o pracę..przy emeryturze zyskałem niecałe 100 zł...przy zatrudnieniu straciłem prawie 300 zł...i tak wygląda zysk ,,polskiego ładu,,czyste oszustwo i robienie debili z ludzi.
konrad
2 lata temu
ja mam dokładnie 1000 zł mniej na wypłacie na reke w stosunku do zeszłego roku. Nie przekraczam progu 11 tys zł , To jest jakiś wielki wał. Ksiegowi w naszej koropracji nie chca nas widzieć- co my mamy robic? Ludzie !
ludu mój ludu
2 lata temu
Nie przepadam za NIE,ale...przeczytałem "Polski ład z piekla rodem" NIE nr 4/2022,str 3.Byłen kiedyś księgowym,ale ze starości już nic nie robię.Przeczytajcie można umrzeć ze śmiechu.
...
Następna strona