Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Zamieszanie z PIT-2. Ministerstwo Finansów wyjaśnia

34
Podziel się:

Oświadczenie PIT-2 zasadniczo składa się z chwilą rozpoczęcia zatrudnienia i obowiązuje ono do odwołania przez pracownika. Polski Ład tego nie zmienia — informuje Ministerstwo Finansów.

Zamieszanie z PIT-2. Ministerstwo Finansów wyjaśnia
Pensji niższej o nawet kilkaset złotych po wprowadzeniu Polskiego Ładu można uniknąć. Duże znaczenie ma tutaj oświadczenie PIT-2 (East News, Bartlomiej Magierowski)

Nowy rok nie zaczął się dobrze dla niektórych grup zawodowych. Jako pierwsi podatkowe zmiany odczuli na własnej skórze m.in. nauczyciele. Pensji niższej o nawet kilkaset złotych można uniknąć. Duże znaczenie ma tutaj oświadczenie PIT-2.

"Zweryfikuj jak najszybciej, czy złożyłeś pracodawcy PIT-2 (jeśli masz prawo). Bez tego twoja zaliczka nie będzie co m-c pomniejszana o 425 zł (1/12 kwoty zmniejszającej podatek). W 2021 to było 43 zł, więc nie było to tak ważne" — napisała na Twitterze Małgorzata Samborska, doradca podatkowy w Grand Thornton.

Zamieszanie z PIT-2

Ministerstwo Finansów przypomina, że Polski Ład zakłada podwyżkę kwoty wolnej do 30 tys. zł (jej odpowiednik to 5100 zł rocznej kwoty zmniejszającej podatek). "Wraz z podwyższeniem kwoty wolnej wzrosła też kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Jeszcze w zeszłym roku wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2022 r. wynosi niemal 10 razy więcej – czyli 425 zł (1/12 z 5100 zł)" - tłumaczy MF.

Zobacz także: Polski Ład dobije krajowe firmy? "Bardzo zły moment na wprowadzanie takich zmian"

PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zasadniczo PIT-2 składa się raz, zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy, tj. przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia. Nie ma jednak przeszkód (przepisy tego nie wykluczają), aby pracodawca przyjął i stosował to oświadczenie w dowolnym momencie roku (nie będzie to skutkowało negatywnymi konsekwencjami ani dla pracodawcy, ani dla pracownika)

- informuje MF.

Oświadczenie to jest zatem podstawą dla zakładu pracy do stosowania kwoty wolnej w zaliczkach — wyjaśnia resort. Dodaje, że raz złożony PIT-2 zachowuje ważność w kolejnych latach podatkowych (aż do jego odwołania/wycofania przez pracownika).

Ministerstwo zauważa, że każdy pracodawca ma obowiązek pobierania z wynagrodzenia pracownika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Od 1 stycznia 2022 r. wyższa kwota wolna i wyższa kwota zmniejszająca podatek dotyczą wszystkich pracowników, niezależnie od wysokości pensji "na rękę". Przysługują również tym pracownikom, którzy przekroczą próg podatkowy, a więc tym, których dochód roczny do opodatkowania jest wyższy niż 120 tys. zł.

"Kwota zmniejszająca podatek jest uwzględniana przez pracodawcę na podstawie oświadczenia składanego przez pracownika – PIT-2. Polski Ład nie zmienił zasad składania tego oświadczenia" - zastrzega MF.

PIT-2 - nie zawsze można złożyć

Resort przyznaje, że w niektórych przypadkach pracownik nie może złożyć PIT-2. Tak jest w przypadku np. pracownika, który jest emerytem, przedsiębiorcą albo wieloetatowcem.

Podatnikowi przysługuje jedna kwota wolna, którą w przypadku emeryta uwzględnia w zaliczkach organ rentowy. W przypadku przedsiębiorcy kwota ta stosowana jest przy opłacaniu zaliczek na podatek od przychodów z działalności gospodarczej. Natomiast wieloetatowiec może upoważnić tylko jednego pracodawcę do uwzględniania kwoty wolnej. W przeciwnym wypadku (kilkukrotnego stosowania kwoty wolnej w trakcie roku), podatnik musiałby dopłacać do podatku w rocznym rozliczeniu.

"Dlatego pracownik ma możliwość niezłożenia PIT-2 i w każdym czasie złożone oświadczenie może wycofać" - zaznacza ministerstwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pit
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Liś
10 miesięcy temu
Mam takie pytanie - Jestem na umowie o prace od 09.2022. Jak podat PIT -2 po 2 mieś. pracy, ci bedę możliwość dostać zwrot podatku za 09-10. Narazie oświadczenie pit 2 nie było złożono u pracodawcy(((( Miłego dnia ;)
Liś
10 miesięcy temu
Hejka
wgr
2 lata temu
kwota wolna od podatku to 30000 ale minimalne wynagrodzenie to 3000 razy 12miesiecy daje 36000 czyli kwota wolna od podatku zostaje przekroczona.
Mex
2 lata temu
A co w przypadku jeżeli ktoś pracuje na minimalnej krajowej, a resztę dostaje pod stołem ? Dostanie więcej na konto ale niestety mniej do ręki i nie dostanie zwrotu na koniec roku. Jeżeli wycofa PIT2 to dostanie mniej na konto ale więcej do ręki i na koniec roku dostanie zwrot z rozliczenia rocznego ?? Czy mogę zrezygnować z PIT2 ??
niepewna
2 lata temu
Mam pytanie bo nie do końca to rozumiem. Może ktoś będzie w stanie rozwiać moje wątpliwości. Rocznie zarabiam ok 41tys. Kwota wolna od podatku to 30tys. Co po przekroczeniu tego 30tys? Przy rozliczeniu podatkowym będę musiała to oddać czy jest to już tak rozłożone na miesiące żeby wszystko się zgadzało? Co roku rozliczam również ulgę na dziecko. Co zrobić by sie nie przejechać i nie zdziwić przy rozliczeniu? Korzystać czy zrezygnować z PIT 2?
...
Następna strona