Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Kreml szykuje "prezent" po wyborach? Majętni Rosjanie nie będą zadowoleni

Podziel się:

Wielkimi krokami zbliżają się "wybory" prezydenckie w Rosji. Tymczasem na Kremlu rozważane są podwyżki podatków po zwycięstwie Władimira Putina. Rosyjski ekonomista wyjaśnia, że większe wpływy do budżetu mają zapewnić pieniądze na wojnę w Ukrainie.

Kreml szykuje "prezent" po wyborach? Majętni Rosjanie nie będą zadowoleni
W dniach 15-17 marca w Rosji odbędą się "wybory" prezydenckie (PAP, MAXIM SHIPENKOV)

Rosja, jak informuje Bloomberg, powołując się na źródła w Kremlu, chce podwyższyć podatki, aby zebrać 4 biliony rubli, co po przeliczeniu na dolary amerykańskie daje 44 miliardy. Podwyżki dotknąć mają przedsiębiorstwa oraz osoby o wysokich dochodach.

"Rząd może podnieść podatek dochodowy od osób fizycznych do 20 proc. z obecnych 15 proc. dla osób zarabiających powyżej 5 milionów rubli oraz podatek dochodowy od osób prawnych do 25 proc. z 20 proc." - donosi agencja.

Rozważane zmiany mają też objąć większą liczbę Rosjan, co wynika m.in. z tego, że wojna w Ukrainie rozkręciła spiralę płacową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

"Osoby fizyczne w Rosji płacą 13 proc. podatku od rocznych dochodów do 5 milionów rubli, a powyżej tego poziomu wzrastają do 15 proc. Rozważane zmiany obniżyłyby próg 15 proc. do 1 miliona rubli i podniosły go do 20 proc. przy dochodach powyżej 5 milionów rubli, wypychając znacznie więcej Rosjan z najniższego progu podatkowego" - informuje Bloomberg.

Wyższe podatki receptą na trzy problemy Władimira Putina

Rosyjski ekonomista Aleksander Isakov w komentarzu dla amerykańskiej agencji wyjaśnia, że wyższe podatki pomogą Władimirowi Putinowi rozwiązać trzy problemy.

"Po pierwsze, wygenerują od 0,5 do 1 proc. PKB dochodów publicznych, które pomogą w finansowaniu wojny w Ukrainie. Po drugie, ograniczą odpływ kapitału, a tym samym zmniejszą presję na rosyjską walutę. Po trzecie, bardziej progresywny harmonogram podatków sfinansuje rozwijające się w Rosji programy zasiłków na dzieci, które próbują odwrócić spadek demograficzny w Rosji" - komentuje ekonomista.

Informacje o pracach nad podwyżkami nie są podawane do publicznej wiadomości w Rosji. Niemniej, Władimir Putin w lutowym przemówieniu wspomniał, że chce "bardziej sprawiedliwego podziału obciążeń podatkowych na osoby o wyższych dochodach osobistych i korporacyjnych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl