Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Kwota wolna od podatku. Rzecznik MŚP ujął się za "liniowcami"

12
Podziel się:

Rzecznik MŚP proponuje zmiany w Polskim Ładzie m.in. w kwestii wysokości kwoty wolnej dla przedsiębiorców rozliczających się liniowo czy maksymalnej kwoty składki zdrowotnej.

Kwota wolna od podatku. Rzecznik MŚP ujął się za "liniowcami"
Rzecznik MŚP chce zmian w doktrynie podatkowej PiS (Pexels, Vlada Karpovich)

Adam Abramowicz, rzecznik MŚP, zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie zmian podatkowych do rządowego programu "Polski Ład".

- W obecnym kształcie Polskiego Ładu wszyscy przedsiębiorcy, rozliczający się w taki sposób, stracą. Także ci, którzy osiągają stosunkowo niewielkie dochody. Choć formalnie ten sposób opodatkowania w PIT nie zniknie, to stanie się nieatrakcyjny - stwierdza.

Jak podkreśla rzecznik MŚP, środowisko przedsiębiorców uznaje jednolite opodatkowanie wszystkich dochodów za jedno z najcenniejszych zdobyczy legislacyjnych 30-lecia gospodarki rynkowej. - Dlatego bardzo mi zależy na jego utrzymaniu – podkreślił Adam Abramowicz.

Z tego powodu wśród propozycji rzecznika MŚP jest kwota wolna w wysokości 30 tys. zł dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym.

Zobacz także: Polski Ład a wzrost podatków. Semeniuk do Gowina: Morawiecki może mu wszystko wytłumaczyć

Ale to nie wszystko. Przekonuje również do wprowadzenia maksymalnej kwoty składki zdrowotnej, jaką mógłby zapłacić przedsiębiorca.

Chodzi o podobne rozwiązanie jak to, które stosowane jest przy ubezpieczeniu emerytalnym, w ramach którego składkę przestaje się płacić powyżej 30-krotności średniej płacy krajowej.

- Przy uwzględnieniu mojego rozwiązania osoby prowadzące działalność gospodarczą nie zapłaciłby składki zdrowotnej wyższej niż średniomiesięcznie 1 176,08 zł. Zwrócę się do Ministra Finansów o wyliczenie kosztów tych propozycji - wyjaśnia Abramowicz.

Rzecznik chce również zmiany podstawy opodatkowania z dochodu na przychód z równoczesnym obniżeniem stawki opodatkowania do wartości od 0,5 proc. do 1,5 proc. Podatek dotyczyłby przedsiębiorstw posiadających status osób prawnych. Jak szacuje, w przypadku zastosowania 1,5-proc. stawki nastąpiłby wzrost przychodów z CIT o około 40 mld zł.

Rzecznik MŚP zaproponował również rozwiązania, dotyczące podatku przychodowego dla korporacji zagranicznych uzyskujących dochody na terenie Polski (nie tylko z działalności cyfrowej, ale także np. działalności wysyłkowej). Chce, aby takie spółki miały obowiązek powołania specjalnego przedstawiciela podatkowego oraz musiały dokonywać wszystkich transakcji na rachunku bankowym w Polsce. Z szacunków rzecznika wynika, że przy stawce podatku na poziomie 0,5 - 1,5 proc. przychodu, wpływy z tego źródła wyniosłyby 3-5 mld zł rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Przekrętasy
rok temu
Ograniczenie poboru składki zdrowotnej powinno także dotyczyć emerytów z wyższymi świadczeniami tak aby jej wysokość nie powodowała obniżenia dotychczasowej wysokości netto emerytury.
zasa
rok temu
opodatkować przychody. Do 91 roku był podatek obrotowy 2%. Przychodów nie można ukryć.
Adam N 1973
rok temu
Czegoś nie rozumiem. Stawka liniowa była korzystna dla przedsiębiorców bardziej niż inne rozliczenia. I praktycznie nie musieli płacić składki zdrowotnej. Rozumiem że jakoś trzeba im zrównoważyć wprowadzenie obowiązku składki, ale dawać im kwotę wolną taką samą jak dla rozliczających się na progach to już przegięcie. To by znaczyło że płaciliby mniej niż dotychczas, przed obowiązkiem składki
wiekowa
rok temu
A kiedy ujmie się za emerytami, którzy z uwagi na staż pracy i wysokie składki odprowadzone do ZUS mają wyższe emerytury i płacą większą składkę zdrowotną niż prowadzący działalność gospodarczą? Dla nich żadnej "łatki" (czyt. ulgi) nie będzie? Oni są gorsi i nie należą do tzw. "klasy średniej"? Niech stracą na nowym "ładzie"? Swoje już zrobili i można ich olać? Smutne to, a przecież większość będzie wcześniej czy później emerytami.
Przepisy…
rok temu
Jak ten przedsiębiorca daje sobie radę to nie mam pojęcia. Mało ze obecny system podatkowy jest zagmatwany to PiS co pare miesięcy robi drastyczne zmiany (na niekorzyść)… Nic tylko kombinować bo uczciwie to nie da rady…