Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Kwota wolna od podatku. Samorządy mają obawy. Minister uspokaja

77
Podziel się:

- Nie możemy uzależniać podniesienia kwoty wolnej od podatku od tego, czy jest jakieś zagrożenie związane z mniejszymi wpływami z PIT-u do samorządu terytorialnego - zapowiedział Michał Cieślak, minister odpowiedzialny za rozwój samorządów.

Kwota wolna od podatku. Samorządy mają obawy. Minister uspokaja
Minister-członek Rady Ministrów Michał Cieślak (PAP, PAP/Lech Muszyński)

- Jesteśmy przekonani, że samorząd terytorialny będzie miał swój udział w PIT i te różnice, o których dzisiaj wspomina, że one się wypłaszczą - zaznaczył Michał Cieślak. - Wypłaszczą się dlatego, że czeka nas bardzo dynamiczne odbicie gospodarcze, a z wyników które posiadamy z lat 2015-19 już dzisiaj możemy powiedzieć, że wpływ dodatkowy z PIT i CIT-jaki nastąpił w tym czasie do samorządu wynosił 21,5 mld zł - to jest gigantyczna kwota. Oczywiście, w porównaniu do lat analogicznych przed 2015 r. - zaznaczył.

Jak przekonywał rozumie, że samorządy mogą mieć obawy, że z tej nadwyżki, która powstała może dojść do jakiegoś ubytku w wyniku podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.

Zobacz także: Pozwy za lockdown. Przedsiębiorcy dostaną pieniądze? Mec. Dubois: Rząd zrobi wszystko, żeby nie płacić

Uspokajał jednak, że w Polskim Ładzie wprowadzony zostanie stały samorządowy algorytm wspierający inwestycje oraz wspierający ewentualne ubytki w wyniku reformy podatkowej.

Rząd liczy również na mocny wzrost gospodarczy. Jak dodał, "odbicie gospodarcze, które nastąpi w najbliższym czasie będzie tak silne, że ten ubytek w PIT, który mógłby nastąpić w samorządzie, on na pewno zostanie wyrównany".

Podkreślił, że dla Polaków priorytetem jest poziom zarobków i kwota wolna od podatku. Dlatego też rząd nie będzie uzależniać podniesienia kwoty wolnej od podatku od tego, czy jest jakieś zagrożenie związane z mniejszymi wpływami z PIT-u do samorządu terytorialnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(77)
ulala
3 lata temu
Z drożyzny wpływają większe podatki. Normalne,bo płaci obywatel.
Gall
3 lata temu
niestety nikt nie kontroluje wydatków samorządów - jest tak zwane rio ale to taka sama fikcja jak nik - to rozpasanie w wydatkach widać po zarobkach najwyższych urzędników w um w Warszawie - to już rozbój ile zarabiają prezydent , wiceprezydenci czy dyrektorzy wydziałów - do tego dochodzi udział w spółkach miejskich - dlaczego PIS nie chce tego ukrócić to zupełnie nie wiadomo - rekompensaty to dopiero bzdura
olo
3 lata temu
Zlikwidoweć 500+ i zrównac wiek emerytalny bo dość dyskryminacji mężczyzn!!!
jajk
3 lata temu
Samorzady niech odchudza przerośniętą administracje bo w erze komputerów zatrudnienie wieksze niż sprzed 20 lat gdzie pracuja całe rodziny i znajomi
asda
3 lata temu
Okazuje się, że to najmniej zarabiający i emeryci utrzymywali samorządy, które jak to np w Gdańsku głównie wydawały pieniądze na nowe drogi i edukację.
...
Następna strona