Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Rusza akcja PIT. Warto pamiętać o tej uldze. Można sporo odliczyć

9
Podziel się:

15 lutego w ramach usługi e-PIT Ministerstwo Finansów udostępni podatnikom zeznania roczne za 2023 rok. W tym roku z tej formy rozliczenia będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy. Podatnicy muszą jednak pamiętać, że nie wszystkie ulgi podatkowe zostaną uwzględnione w automatycznym procesie wypełniania deklaracji. Warto pamiętać np. o uldze mieszkaniowej, bo można sporo skorzystać.

Rusza akcja PIT. Warto pamiętać o tej uldze. Można sporo odliczyć
Dzięki uldze mieszkaniowej możesz odliczyć od podatku nową pralkę czy lodówkę (East News, MACIEJ GOCLON)

Wśród ulg, które często są pomijane przez podatników podczas rozliczania podatków, jest ulga mieszkaniowa. Przysługuje ona osobom, które w ciągu ostatnich trzech lat sprzedały nieruchomość. Aby skorzystać z tej ulgi, podatnik musi udowodnić, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości zostały przeznaczone na cele związane z mieszkaniem.

Ulga mieszkaniowa. Najważniejsze zasady

Ulga mieszkaniowa pozwala na odliczenie od podatku różnych kosztów. Wśród nich są na przykład wydatki związane z zakupem lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do własności czy nabycia gruntu pod budynek mieszkalny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy podatek na armię. Czy to dobry pomysł? - Marcin Piątkowski - Biznes Klasa #16

"Fakt" przypomina, że osoby, które zdecydowały się na zakup nowego sprzętu AGD, również mogą skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Dzięki niej, można odliczyć od podatku koszty zakupu takich sprzętów, jak zmywarki, lodówki czy pralki. Możliwe jest także odliczenie wydatków na meble.

Jednak, jak podkreśla "Fakt", nie wszystkie wydatki związane ze sprzętem AGD mogą być odliczone w ramach ulgi mieszkaniowej. Na przykład, nie można odliczyć kosztów zakupu drobnego sprzętu AGD, takiego jak ekspres do kawy, czajnik elektryczny czy toster.

Ulga mieszkaniowa nie jest dostępna dla podatników, którzy nieruchomość kupili lub otrzymali ponad pięć lat temu.

PIT za 2023 rok. Jak się rozliczyć

Osoby rozliczające się na podstawie najpopularniejszej deklaracji, czyli PIT-37, muszą rozliczyć się w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Osoby, które nie złożą deklaracji do końca kwietnia, mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej i finansowej - w zależności od wysokości podatku do zapłaty - zaniechanie rozliczenia może bowiem zostać uznane za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe.

Deklaracje podatkowe można złożyć w formie papierowej do właściwego Urzędu Skarbowego, jak również przesłać je przez internet, za pomocą usługi Twój e-PIT. To obecnie najpopularniejsza forma rozliczeń - jak podaje Ministerstwo Finansów, tylko w 2023 roku podatnicy za pomocą usługi złożyli 11,9 mln deklaracji podatkowych.

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl.

Żeby sprawdzić swój PIT za 2023 r., trzeba zalogować się do e-Urzędu Skarbowego (e-US) za pomocą Profilu Zaufanego, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel. Dodatkowo do usługi można zalogować się także danymi podatkowymi. Wystarczy podać:

• PESEL (albo NIP i datę urodzenia),

• kwotę przychodu z rozliczenia za 2022 r.

Do końca kwietnia można będzie zweryfikować, zmodyfikować i zatwierdzić przygotowane przez skarbówkę rozliczenia. Można będzie też uwzględnić przysługujące nam odliczenia i zadeklarować przekazanie 1,5 proc. swojego podatku dla dowolnej organizacji pożytku publicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Monia1708
1 tyg. temu
2 lata temu zakupiłam pralkę lodówkę i kuchenkę czy w roku 2024 mogę odliczyć te wydatki od podatku?
ABC
1 tyg. temu
Dwa lata temu kupiłam mieszkanie, czy x tego tytułu przsluguje ulga podatkowa.
ABC
1 tyg. temu
Czy mogę odliczyć zakup lodówki i kuchenki gazowo elektrycznej.
ChłopoRobotni...
1 tyg. temu
Dlaczego żaden mądry nie powie wprost CZYJE JEST TO ZBOŻE Z URAINY, bo napewno nie sąsiadów zza Buga
joanna
1 tyg. temu
dlaczego ja co dostawałam jako bezrobotna grosze nie mogę liczyć na żadne odpisy