Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Mikrorachunek podatkowy nie dla mandatów. Te w 2020 roku zapłacimy po staremu

55
Podziel się:

Mandaty w 2020 r. zapłacimy po staremu - zapewnia money.pl Ministerstwo Finansów i dementuje informacje, jakoby służyć do tego miał mikrorachunek podatkowy.

Mikrorachunek podatkowy będzie służył na razie do opłacania PIT, CIT i VAT
Mikrorachunek podatkowy będzie służył na razie do opłacania PIT, CIT i VAT (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Wbrew pojawiającym się w mediach informacjom, podatkowy mikrorachunek przypisany do każdego podatnika nie będzie służył do opłacania mandatów.

- Mikrorachunek podatkowy w przyszłym roku nie obejmie płatności za mandaty czy grzywny. One będą realizowane "po staremu" - zaznacza w rozmowie z money.pl Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów.

Przypomnijmy - mikrorachunek podatkowy to nowe rozwiązanie dla wszystkich Polaków. Jak informowaliśmy w money.pl, od stycznia wszyscy płatnicy PIT, CIT i VAT muszą korzystać z indywidualnych numerów kont. To oznacza, że dla większości firm pierwszą stycznością z rachunkiem będzie opłacenie podatków za grudzień.

Zobacz także: PIT, CIT i VAT na jednym rachunku. Od nowego roku rusza projekt: witraż. O co chodzi?

Etatowcy i inni rozliczający PIT, choćby z umów zleceń, z mikrorachunkiem spotkają się dopiero, gdy będą składali deklaracje roczne. Muszą to zrobić najpóźniej do 30 kwietnia. I to jedynie w sytuacji, gdy wykażą niedopłatę. W przeciwnym razie konto nie jest w nadchodzącym roku potrzebne, może się jednak przydać w przyszłości.

Skąd wziąć numer mikrorachunku?

Numer mikrorachunku konstruowany jest dla wszystkich w ten sam sposób - najpierw dwie cyfry liczby kontrolnej, później wartość 10100071 (numer wskazujący na NBP), następnie cyfrę 1 lub 2 (w zależności od tego, czy identyfikujemy się PESEL-em czy NIP-em)
, kolejno PESEL lub NIP i zera. Zer będzie tyle, by cały rachunek miał 26 znaków.

Wygenerowanie rachunku jest proste - wystarczy wejść na stronę internetową Ministerstwa Finansów (www.podatki.gov.pl) i kliknąć pole "Generuj". Następnie należy wpisać swój nr PESEL, jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej i nie jesteśmy podatnikami VAT. W każdym innym przypadku musimy to zrobić za pomocą numeru NIP.

Numer mikrorachunku można też otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
XYZ
4 lata temu
Dziwi mnie nieznajomość zasad prawnych przedstawiciela MF oraz autora artykułu. Wpłacanie należności za mandaty na mikrorachunek podatkowy wynika z bezpośredniego zastosowania Art. 61b. § 1 ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Poglądy wyrażane przez przedstawiciela ministerstwa świadczą o skandalicznej nieznajomości obowiązujących przepisów.
Ktoś
4 lata temu
A jaki debet przewiduje ustawa i czy na poczcie będę mógł wypłacić sobie dywidendę.
Donald
4 lata temu
Wreszcie prezesik też będzie musiał miec mikrorachunek
Juzek
4 lata temu
Komedia z uszczelnianiem podatków dla ciemnego elektoratu. Że niby teraz nie będzie kombinacji a bogaty będzie grzecznie płacił na 500+. I to lubi ciemna masa. Jak PiS o nich dba.
Juzek
4 lata temu
PiS myśli, że jak założą rachunki to przybędzie im kasy. Ciąg dalszy teatru pt. "Uszczelniamy VAT i zabieramy kasę złodziejom" dla ciemnego elektoratu
...
Następna strona