Notowania

podatki
27.12.2019 11:34

Mikrorachunek podatkowy nie dla mandatów. Te w 2020 roku zapłacimy po staremu

Mandaty w 2020 r. zapłacimy po staremu - zapewnia money.pl Ministerstwo Finansów i dementuje informacje, jakoby służyć do tego miał mikrorachunek podatkowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Mikrorachunek podatkowy będzie służył na razie do opłacania PIT, CIT i VAT (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK)

Wbrew pojawiającym się w mediach informacjom, podatkowy mikrorachunek przypisany do każdego podatnika nie będzie służył do opłacania mandatów.

Rozliczenie PIT - od 1 stycznia pieniądze wpłacimy na indywidualne rachunki
Mikrorachunek podatkowy. Wyjaśniamy, jak działa nowe rozwiązanie dla wszystkich

- Mikrorachunek podatkowy w przyszłym roku nie obejmie płatności za mandaty czy grzywny. One będą realizowane "po staremu" - zaznacza w rozmowie z money.pl Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów.

Przypomnijmy - mikrorachunek podatkowy to nowe rozwiązanie dla wszystkich Polaków. Jak informowaliśmy w money.pl, od stycznia wszyscy płatnicy PIT, CIT i VAT muszą korzystać z indywidualnych numerów kont. To oznacza, że dla większości firm pierwszą stycznością z rachunkiem będzie opłacenie podatków za grudzień.

PIT, CIT i VAT na jednym rachunku. Od nowego roku rusza projekt: witraż. O co chodzi?

Etatowcy i inni rozliczający PIT, choćby z umów zleceń, z mikrorachunkiem spotkają się dopiero, gdy będą składali deklaracje roczne. Muszą to zrobić najpóźniej do 30 kwietnia. I to jedynie w sytuacji, gdy wykażą niedopłatę. W przeciwnym razie konto nie jest w nadchodzącym roku potrzebne, może się jednak przydać w przyszłości.

Skąd wziąć numer mikrorachunku?

Numer mikrorachunku konstruowany jest dla wszystkich w ten sam sposób - najpierw dwie cyfry liczby kontrolnej, później wartość 10100071 (numer wskazujący na NBP), następnie cyfrę 1 lub 2 (w zależności od tego, czy identyfikujemy się PESEL-em czy NIP-em), kolejno PESEL lub NIP i zera. Zer będzie tyle, by cały rachunek miał 26 znaków.

Wygenerowanie rachunku jest proste - wystarczy wejść na stronę internetową Ministerstwa Finansów (www.podatki.gov.pl) i kliknąć pole "Generuj". Następnie należy wpisać swój nr PESEL, jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej i nie jesteśmy podatnikami VAT. W każdym innym przypadku musimy to zrobić za pomocą numeru NIP.

Numer mikrorachunku można też otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, wiadomości, mikrorachunek, rachunek, konto, fiskus, mandaty, grzywny
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-12-2019

djWłaściwie to zupełne niepotrzebny jest ten mikrorachunek, skoro tylko raz w roku do zapłaty PIT-u się przyda. Warto jednak kombinować. Może obywatel … Czytaj całość

27-12-2019

XYZA jeszcze wczoraj pisaliście o tym, że mikrorachunek będzie niezbędny przy opłacaniu mandatów. jutro również zmienicie zdanie?

27-12-2019

PoldekNapisałem komentarz a tu masz....... zmiana treści artykułu. I już nie mogę zapłacić mandatu na ten malutki rachunek. Znowu będę musiał płacić na ten … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (55)